Tabu - zasady gry

Rozrywka    
ocena

Tabu to rodzaj kalamburów o prostych zasadach. W grze uczestniczy zazwyczaj kilka osób, które dzielą się na dwie drużyny. Gra polega na odgadywaniu haseł, ale specyficznym utrudnieniem jest w tej grze to, że osoba przedstawiająca hasło nie może pomagać sobie konkretnymi słowami - jest to właśnie tytułowe tabu. Tabu oprócz główkowania w zakresie doboru słownictwa wymaga też od uczestników gry dobrego współdziałania.

Tabu - zasady gry

sxc.hu

Tak jak w tradycyjnych kalamburach gracz jednej drużyny ma za zadanie przedstawić dane hasło za pomocą słów (ma na to dwie minuty), ale bez używania wskazanych wyrazów. I tak przykładowo dla hasła "kantor" zakazane jest używanie słów: pieniądze, wymiana, dolary, wyjazd itp. Ilość słów, jakie gracz naprowadzający swoją drużynę na hasło zdoła jej przekazać w wyznaczonym do tego czasie wskazuje ilość punktów, jakie zdobywa się w ramach jednej tury.

Za każde prawidłowo użyte słowo należy się jeden punkt. Niedozwolone jest nie tylko wymienianie wskazanych słów, ale również wyrazów pochodnych od tych słów.  W tabu można grać stosując bardziej restrykcyjne podejście i wówczas nie jest np. dozwolone odrzucanie kart z hasłami, które nam nie pasują. Można również przymknąć oko na tę zasadę i pominąć te hasła, o których wiemy że sprawią dużo kłopotu.

W sprzedaży dostępny jest zestaw do gry Tabu, zawierający karty zawierające słowo do odgadnięcia jak listę słów, których nie można wymawiać, specjalną planszę, ułatwiającą nadzorowanie punktacji  i wzbogacającą zabawę. Na planszy znajduje się bowiem tor punktacji zawierające gdzieniegdzie specjalne pola z oznaczeniami typu "podwójny czas" lub "zgaduje tylko jedna osoba". Takie uatrakcyjnienie przebiegu gry wprowadza jednocześnie możliwość zyskania przewagi nad przeciwnikiem dzięki pewnym elementom myślenia strategicznego. W zestawie znajdują się też dwa pionki reprezentujące dwie rywalizujące drużyny.

Lubicie Tabu? W co najchętniej gracie w towarzystwie? Dajcie znać!

OCENA
4.05
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =

W Dobble

~ Klaudia / 2015-10-23 18:30:23
oceń komentarz: (0) (1)

Polecamy

Jak wygrać w warcaby?

Jak wygrać w warcaby?

Norbert Banasiak

Jak grać w Durnia? Zasady

Jak grać w Durnia? Zasady

Norbert Banasiak

Gra w Osła - zasady

Gra w Osła - zasady

Norbert Banasiak

Gra w życie - zasady

Gra w życie - zasady

Norbert Banasiak