Wilki i owce - zasady gry

Rozrywka    
ocena

Wilk i owce to gra o charakterze warcabowym. Do gry potrzebne są specjalne tekturowe kwadraty lub żetony. Liczba graczy waha się w przedziale od dwóch do czterech. Każdy z nich, nie licząc znaczników, jest dwustronny. Ta cecha kwadratów zwiększa możliwości taktyczne w rozgrywce.

Na początku wykłada się na środek kwadrat startowy z grafiką przedstawiającą studnię. Gracze wykładają po kolei kwadraty w ten sposób, by brzegi obrazka, który jest dokładany, pasowały do brzegów obrazka, do którego dokłada się kolejny kwadrat (pasować może jeden, dwa, trzy lub cztery brzegi). Kolejny dokładany element układanki nie może również naruszać jej spójności, tzn. jeśli np. przy krawędzi znajduje się owieczka w danym kolorze, kolejny element układanki również musi posiadać owieczkę tego samego koloru. Dotyczy to innych elementów znajdujących się na obrazkach żetonów, jak np. las, fragmenty zagrody itp.

Celem gry jest zgromadzenie owieczek w kolorze przyporządkowanym graczowi (kolory dla uczestników gry losuje się przed rozpoczęciem rozgrywki). Z kwadratów powstają stada - każdy gracz stara się stworzyć jak największe stado, które ma być zamknięte ze wszystkich stron płotem lub opcjonalnie lasem (jest to jednak mniej bezpieczny wariant). Osiągnięcie powyższego planu może utrudnić wilk. Żeton przedstawiający wilka jest największym utrapieniem graczy. Jeśli np. stado umieszczone jest po sąsiedzku z lasem, w którym znajduje się wilk, uznaje się, że stado takie jest zjedzone przez wilka. Obroną przed wilkiem jest myśliwy, którego można wykorzystać reagując na ruch przeciwnika grającego wilkiem (myśliwy "zasłania" wilka) lub też można wyprzedzając zagrożenie ze strony wilka umieścić myśliwego w lesie.

Przebieg gry urozmaicić może fakt, że wylosowane kolory nie są znane wszystkim graczom. Istnieje więc możliwość wprowadzenie w błąd rywali co do koloru, na którym zależy danemu graczowi. W ten sposób można popsuć szyki innemu graczowi i nie dopuścić do stworzenia przez niego dużego stada. Taki blef może również skutkować tym, że rywal wykorzysta wilka do zaatakowania owieczek, które w grze nie mają znaczenia (są neutralne) - sytuacja tak może wystąpić wtedy, gdy w grę nie są zaangażowane  cztery osoby (jakiś kolor jest wolny). 

W grze wilk i owce  przydają się umiejętności strategiczne. Należy starannie wybrać moment w rozgrywce na poszczególne zagrania: budowanie stada, wyłożenie wilka, myśliwego itp.

Zakończenie gry następuje w momencie, gdy ostatni z uczestników gry wyłoży swój ostatni żeton lub gdy wszyscy gracze po kolei spasują.

Lubicie tego rodzaju gry? W co jeszcze gracie? Jak wyglądają Wasze statystyki w Wilku i owcach? :)

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Polecamy

Jak wygrać w warcaby?

Jak wygrać w warcaby?

Norbert Banasiak

Jak grać w Durnia? Zasady

Jak grać w Durnia? Zasady

Norbert Banasiak

Gra w Osła - zasady

Gra w Osła - zasady

Norbert Banasiak

Gra w życie - zasady

Gra w życie - zasady

Norbert Banasiak