Sałatka z arbuza i fety - przepis

Sałatki    
ocena

Arbuzy rosną dziko w środkowej i południowej Afryce, ale w Europie pojawiły się już na początku XII wieku, a w początkach XVI wieku pojawiły się i w Polsce. Stały się między innym symbolem odmowy ręki panny - odprawianemu konkurentowi stawiano na stół czarną polewkę, lub podawano ten właśnie owoc. „Teoś Różyc, siostrzeniec księżnej, harbuza dostał!” śmiał się pan Kirło w „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W czasach PRL nastąpiła próba wyrugowania słowa arbuz i zastąpienia go kawonem. Nazwa ta się nie przyjęła i pozostaliśmy przy dobrze utrwalonej w polszczyźnie starej wersji.

Sałatka z arbuza i fety - przepis

http://pixabay.com

O arbuzie Jan Kiepura mówił, że to bardzo uniwersalny owoc: „Jesz, pijesz, myjesz twarz.”

Arbuzy występują w kilku odmianach kolorystycznych: żółtej, pomarańczowej, brązowej - jednak najpopularniejszy jest arbuz o miąższu różowym. Dobrze dojrzały owoc ma wewnątrz ciemnoróżową barwę, miąższ zaś nie ustępuje pod naciskiem i w żadnym wypadku nie jest papkowaty.

Oprócz klasycznych sposobów podawania arbuza - w postaci plastrów, kostek (np. podlewanych białym, słodkim winem) możesz spróbować sałatki z niekonwencjonalnym zestawieniem smaków. Sałatka z arbuzem i fetą to niezwykle orzeźwiające danie, które znakomicie sprawdzi się w upalny dzień. Świetnie nada się na przykład jako niecodzienne uzupełnienie klasycznego grilla.

Będzie potrzebne:

ćwiartka arbuza małe opakowanie fety w kostkach lub w bloku kilka listków mięty sok z połowy cytryny 2 łyżki płynnego miodu kilka ziaren pieprzu

Miąższ arbuza oddziel od skóry, pokrój w kostkę i wyjmij pestki. Fetę odcedź, jeśli to konieczne pokrój w kostkę. Wymieszaj delikatnie oba składniki. Z miodu, cytryny, posiekanych listków mięty i utłuczonego w moździerzu lub świeżo zmielonego pieprzu przygotuj dressing. Polej nim arbuza i fetę.

Lubicie słodko-słone połączenia smakowe? Znacie przepisy na inne tego rodzaju słatki? Podzielcie się nimi!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =