Butonierka - zasady

Savoir-vivre    
ocena

Butonierka to nie kieszonka w górnej części marynarki tylko zapięcie na guzik umiejscowione po lewej stronie. Jeśli garnitur ma wyglądać bardzo odświętnie, podkreślać ważną uroczystość, np. ślub, butonierkę można ozdobić.

Kiedyś popularnym zwyczajem było wpinanie miniaturek do butonierki. Teraz nie jest to już tak częste, ale wciąż widywane. Maleńkie odznaczenia ozdabiają marynarkę, nadając równocześnie powagi. Obecnie zdarza się, że w butonierce zobaczymy znaczek z logo firmy, herb szkoły lub uczelni, rodzinne symbole (najczęściej rodowy herb). Savoir - vivre nie doradza natomiast wkładanie chusteczki. Wygląda to nietypowo, ponieważ miejscem na taką ozdobę jest kieszonka marynarki

butonierka w garniturze

photoxpress.com

Ładnie prezentują się drobne kwiaty w butonierce. Zdarzają się też większe bukiecikialbo dość duże pojedyncze kwiatki, ale klika maleńkich płatków wygląda najlepiej. Zazwyczaj wybiera się białe ukwiecenie. W połączeniu z ciemnym kolorem garnituru prezentują się bardzo uroczyście i nadają dużej elegancji. Można jednak wpiąć płatki innego koloru jeśli okazja jest odpowiednia. Ważne, żeby tworzyły ładną całość i „nie kłóciły się” kolorystycznie z resztą stroju. Jeśli mężczyźnie towarzyszy kobieta obdarowana przez niego bukietem, mężczyzna może ozdobić butonierkę płatkami tej samej barwy. Jeżeli dama trzyma w dłoni bardzo drobne kwiaty lub takie kwiatki zdobią jej włosy, towarzysz będzie bardziej elegancko wyglądał, mając takie same kwiatki w butonierce.

Piękny bukiet i płatki w marynarce mężczyzny to chętnie praktykowany zwyczaj państwa młodych. Z tej okazji czasami panowie dodają elegancji zdobiąc kwiaty w butonierce wstążką. Ślubne zestawy kwiatowe można wykonać własnoręcznie lub zamówić w kwiaciarni. Najczęściej mają biały kolor, ale zdarzają się też inne barwy, zazwyczaj uzależnione od gustu kupującej wiązankę. W dzisiejszych czasach kolor nie jest już tak istotny jak był dawniej, ale wciąż wybiera się jasne odcienie. Panie powinny uważać preferując różowe bukiety, gdyż nie wszystkim mężczyznom podoba się róż. Jeżeli pan młody woli mieć ciemny kolor maleńkiego bukietu, niestety musi ustąpić tradycji.

Bez względu na to, czy w lewej części marynarki znajdą się kwiaty, czy będzie to odznaczenie czy herb, ozdoba powinna być drobna i gustowna. Zbyt duża ilość kwiatów, wielkie znaki nie wyglądają elegancko, ale raczej jak sugerowałaby etykieta, uwidaczniają zły smak właściciela.

Co myślcie o stylizacjach z butonierką? To przeżytek czy oznaka elegancji?

OCENA
1.14
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =

Co to znaczy wpiąć płatki? Autorze tekstu.

~ Gość / 2017-08-12 10:47:38
oceń komentarz: (3) (0)