Czy na studniówce można pić alkohol?

Savoir-vivre    
ocena

Dla wielu osób studniówka to pierwszy, poważny bal. Powagi dodaje fakt, że sto dni później młodzi ludzie będą zdawać tzw. egzamin dojrzałości. Najczęstszym pytaniem, sprawdzającym dorosłość maturzystów, jest pytanie o alkohol na studniówce. Co na to savoir-vivre?

Czy na studniówce można pić alkohol?

photoxpress.com

Savoir-vivre nie zakazuje picia alkoholu pod warunkiem, że wysokoprocentowy napój nie pozbawi pijącego dobrego wychowania. Na pewno w złym tonie jest upijanie się. Kieliszek szampana nie zaszkodzi, ale wódka już może.

Jeśli zamiast wódki koledzy proponują wino albo piwo? Wino jest napojem docenianym przez savoir–vivre, oczywiście podawane w rozsądnych ilościach. Jeśli jednak nauczyciele albo organizatorzy balu nie życzą sobie takiego alkoholu, savoir–vivre nakazuje to uszanować. Piwo natomiast nie towarzyszy oficjalnym imprezom. Kojarzy się raczej z towarzyskim spotkaniem w gronie znajomych, w luźnej atmosferze, dlatego nie pasuje do wystawnego balu.

Jeżeli ktoś lubi szampana, powinien uważać na ilość spożywanego napoju. Szampan towarzyszy studniówkom, ale nie powinien doprowadzić do upicia się. Nietrzeźwi uczestnicy imprezy, awantura ze strony nauczycieli, późniejsze kłopoty w szkole nie świadczą o dobrym wychowaniu. Tak samo lekceważenie rodziców, przejmujących się zachowaniem młodego człowieka. Savoir–vivre sugeruje przecież szacunek do innych osób.

Bardzo źle wygląda nietrzeźwa osoba towarzysząca, po prostu nie wypada pić dużej ilości alkoholu przy kimś, kto jest gościem, szczególnie, gdy mężczyzna zaprosi kobietę. Dziewczyna ma prawo do wyrzutów, jeśli pijany chłopak zepsuje jej imprezę.

Zapraszając kogoś trzeba dbać o to, żeby nie spotkały go nieprzyjemne sytuacje, np. ze strony rodziców, nauczycieli. Wymawianie się, że inni też pili, tylko pogrąża maturzystę.

Wyjątkowo źle odbiera się zakończenie imprezy z czyjejś winy, zwłaszcza, gdy inni też będą mieć problemy z tego powodu. Koleżanki i koledzy mogą mieć pretensje, a savoir–vivre będzie po ich stronie. Etykieta dopuszcza picie alkoholu, ale z uszanowaniem zasad gospodarza i w ilościach, które nie sprawią mu kłopotów. Według savoir-vivre’u o dojrzałości nie świadczy moc i liczba trunków, ale sposób, w jaki się je pije.

„Kłopoty z pamięcią” następnego dnia to oznaka nie najlepszego wychowania, przy tym naprawdę szkoda tracić wspomnienia ze studniówki.

A jakie jest Wasze zdanie w powyższym temacie? Jakie reguły przyjeło się w Waszej szkole?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =