Czy wypada całować w rękę, w policzek na powitanie?

Savoir-vivre    
ocena

Po sposobie powitania dwóch osób można rozszyfrować, jaki stopień zażyłości jest pomiędzy nimi. Poza standardowym podaniem dłoni - witając się można kogoś uściskać, wymienić pocałunek w policzek albo ucałować komuś dłoń. Jednakże świadczy to już o przekroczeniu pewnej bariery w kontakcie z drugą osobą. Jak całować się na powitanie zgodnie z etykietą? Kogo możemy w ten sposób przywitać?

Czy wypada całować w rękę, w policzek na powitanie?

morguefile.com

Zacznijmy od pocałunku w rękę. Ten kurtuazyjny zwyczaj, rodem ze średniowiecznych obyczajów, wciąż jest kultywowany nad Wisłą. Nie jest jednak akceptowany przez wszystkie panie. Gdy mężczyzna chce pocałować kobiecą dłoń - pochylając się ujmuje ją, a następnie muska wargami zewnętrzną stronę dłoni. Nie całuje się rąk w rękawiczkach. Nie powinno się witać w ten sposób na ulicy. Gest ten jest wyrazem szacunku dla kobiet. Gdy pani chce uniknąć takiego sposobu powitania, pierwsza wysuwa rękę do zwykłego uścisku dłoni.

Pocałunkiem w policzek witają się przyjaciele, rodzina oraz bliscy znajomi. W Polsce zwyczajowo całuje się 3 razy, poczynając od prawego policzka. W innych krajach europejskich zazwyczaj cmoka się dwa razy. Wyjątkiem jest na przykład Francja, w której w zależności od regionu ludzie podczas powitania całują się dwu, trzy, a nawet czterokrotnie Również Belgowie mają inny zwyczaj i witają za pomocą pocałunku w jeden policzek.

Aby zasygnalizować drugiej osobie, że zaraz zostanie przywitana przez nas w taki sposób, należy wyciągnąć ku niej ramiona. Wtedy prawdopodobieństwo popełnienia gafy jest mniejsze. Gdy kobieta ma wymalowane szminką usta nie powinno wymagać się od niej przywitalnego pocałunku. W takiej sytuacji stykamy się tylko policzkami.

Kogo możemy pocałować na powitanie?

Mimo iż dawniej zwyczaj ten zarezerwowany był wyłącznie dla krewnych i zakochanych - obecnie nie ma żadnych reguł to określających. Całusami możemy dzielić się zarówno z przyjaciółmi, jak i z ich znajomymi. Wszystko tak naprawdę zależy od naszego wyczucia, sytuacji oraz relacji, jakie łączą nas z drugą osobą.

Co myślicie o całowaniu kobiety w rękę? Czy ten zwyczaj ma obecnie jeszcze rację bytu? Podzielcie się opiniami.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =