Savoir-vivre Czy wypada iść samemu na wesele?

Czy wypada iść samemu na wesele?

-

Dawniej samotne osoby były rzadko widywane. Teraz coraz więcej ludzi decyduje się na życie w pojedynkę. Przyjścia na wesele bez towarzyszącej osoby nie traktuje się jak gafy. Niektórzy uczestnicy przyjęcia prawdopodobnie też przyjdą sami, więc singiel nie powinien czuć się skrępowany.

Będąc na weselu bez drugiej osoby, można tańczyć ze wszystkimi gośćmi. Dobrze jednak zachowywać ostrożność w stosunku do tych, którzy przyszli z kimś. Duża uwaga poświęcona mężatce lub narzeczonej to zapowiedź niezbyt przyjemnej atmosfery. Tak samo ciągłe tańczenie z czyimś narzeczonym lub mężem źle świadczy o wychowaniu.

Jeśli ktoś przyjmuje zaproszenie dla dwóch osób, a osoba towarzysząca rozmyśla się, wypada powiadomić państwa młodych o tym fakcie. Płacąc za przygotowanie przyjęcia, muszą wiedzieć, że ubyło jedno miejsce. Czy w tej sytuacji na pewno można przyjść samemu? To zależy od obydwu osób. Jeżeli powód rezygnacji z uczestniczenia w przyjęciu nie był poważny, to druga osoba nie powinna obrazić się, że ktoś poszedł bez niej.

Nie powinno się zmuszać nikogo, aby uczestniczył w przyjęciu weselnym jako osoba towarzysząca. Wówczas można przyjść samemu i nie będzie to źle odebrane. Przyprowadzanie kogoś, kto będzie się męczył nie ma sensu, a savoir-vivre traktuje taką sytuację jako kłopotliwą dla osoby, która musi przyjść na przyjęcie.

Kiedy komuś zależy, aby nie był sam na weselu, może zaprosić kogoś znajomego albo osobę ze swojej rodziny. Zanim przyjdzie z kimś towarzyszącym, musi uprzedzić państwa młodych o takim gościu. Nagłe przyprowadzenie nowej osoby mogłoby być kłopotliwe. Narzeczeni powinni wiedzieć wcześniej dla ilu gości przygotować (i sfinansować) przyjęcie. Jeżeli okazuje się, że towarzysząca osoba byłaby kłopotem dla zaskoczonych państwa młodych, savoir–vivre radzi przyjść samemu.

Uwaga!

Państwo młodzi nie muszą lubić wszystkich znajomych. Wiedząc, że osobą towarzyszącą będzie człowiek, którego woleliby nie widzieć, należy uszanować ich wolę. Przyjście samemu nie będzie gafą. Przyprowadzanie niemile widzianego gościa byłoby natomiast nadużywaniem gościnności.

A Wy poszlibyście samemu na wesele, szukalilibyście partnera czy zrezygnowali z zaproszenia? Co Waszym zdaniem wypada?

Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy opłaca się drukować zdjęcia w domu?

W dzisiejszych czasach drukarki pozwalające drukować z jakością fotograficzną są dostępne za niewielkie pieniądze i dzięki nim, nie musimy stale biegać do laboratoriów fotograficznych po każdą odbitkę.

Naturalne ochrona przed słońcem – naturalne filtry UV

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o tzw. filtrach UV. Są to substancje, które chronią naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dodawane są one do wielu kremów, olejków czy balsamów do opalania.

Zobacz też

Jak słuchać radia w Winampie?

Winamp jest jednym z najbardziej popularnych programów do słuchania muzyki i nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go również do słuchania radia.

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Jaką sukienkę na lato wybrać?

Odpowiednio wybrana sukienka na lato to idealny strój dla pań. Nie dość, że wyglądają w nich bardzo kobieco, to...

Może Cię zainteresuje: