Dżentelmen – zachowanie

Savoir-vivre    
ocena

Wbrew pozorom dżentelmen, czyli dobrze wychowany mężczyzna, nie jest staroświeckim słowem. Czasy zmieniają się, podobnie jak reguły savoir-vivre’u, ale zawsze ustala się normy właściwego wychowania. Niegdyś pomiędzy kobietami i mężczyznami były większe różnice w etykiecie. Nadal jednak mężczyzn obowiązują zasady wychowania, nakazujące większy szacunek.

Dżentelmen – zachowanie

sxc.hu

Dobrze wychowany mężczyzna ze szczególnym poważaniem odnosi się do kobiet, zwłaszcza starszych. Powinien pamiętać, że to panie narzucają ton rozmowy, sposób zachowania się. Jeśli mężczyzna spoufala się, jego zachowanie odbierane jest jako bardzo niekulturalne. Oczywiście, jeżeli kobieta zbyt swobodnie się zachowuje, panowie mogą zachować dystans i zwrócić jej uwagę.

Reguła mocno podkreślana przez savoir-vivre dotyczy zwracania się na „ty”. Kobieta pierwsza proponuje mówienie sobie nawzajem po imieniu. Sytuacja jest nieco inna, gdy mężczyzna jest jej przełożonym. Wtedy on może zaproponować przejście na „ty”, ale oczywiście kobieta nie musi się na to zgodzić.

Kiedy panie i panowie przedstawiają się sobie albo gdy spotykają się, byłoby niekulturalnie, gdyby mężczyzna podał dłoń pierwszy. Tu również inicjatywa należy do kobiety. Obydwie strony nie powinny zwracać na siebie uwagi, zbyt głośno rozmawiać, przeszkadzać innym swoim zachowaniem.

To, czy mężczyzna został dobrze wychowany, bardzo uwidacznia się przy drzwiach. Pchanie się przez kobietą wygląda wyjątkowo niekulturalnie. Najpierw przez drzwi przechodzą panie, a dopiero potem panowie. Jeśli drzwi są zamknięte, mężczyzna powinien otworzyć je kobiecie. Kiedy mężczyzna jest kierowcą samochodu, wychodzi z auta po kobietę. Następnie otwiera jej drzwi. Sam wsiada do samochodu dopiero wtedy, gdy dama wygodnie siedzi w fotelu.

kto to jest gentlemansxc.hu

Z dużym wyczuciem mężczyzna powinien postępować, jeśli chce podarować kobiecie prezent. Najlepiej dopasować go do okazji, czasem wystarczą kwiaty. Innym razem właściwy będzie niezbyt kosztowny upominek, czyli bardziej skromny dowód pamięci niż prezent. Drogi prezent nie ucieszy każdej kobiety. Niektóre panie będą czuć się zakłopotane. Mogą odebrać podarunek jako nadmierną śmiałość, mającą na celu zbytnie spoufalanie się. Kosztowny prezent może zobowiązywać do podarowania przedmiotu w podobnej cenie. Niewłaściwy prezent stanie się wówczas powodem kłopotu, a kobieta może odmówić jego przyjęcia.

Jakie cechy powinien mieć dżentelmen? Czy w Waszym otoczeniu jest wiele takich mężczyzn?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =