Etyka w pracy

Savoir-vivre    
ocena

Każdemu zdarza się nieraz spóźnić z odpowiedzią e-mailową czy „zapomnieć” o odebranej wiadomości nagranej na telefoniczną sekretarkę, podobnie jak urwać się wcześniej z pracy czy dokonać innego drobnego niedopełnienia obowiązków. O czym jednak należy pamiętać, aby nigdy nie dopuścić się w pracy, czegoś co mogłoby zaprzepaścić naszą karierę i uznanie?

Etyka w pracy

photoxpress.com

Nigdy nie dopuść się żadnej formy kradzieży. Możesz nieraz myśleć, że pewne rzeczy ci się należą albo że chowanie do kieszeni długopisów czy innych, nawet drobnych, sprzętów biurowych, to nic takiego. Nie jest tak jednak. Nawet jeśli nikt nie zwróci ci na to uwagi, twój wizerunek może na tym ucierpieć, nie mówiąc już o ewentualnych większych kradzieżach, co nie tylko może sprawić, że zostaniesz zwolniony  pracy, ale że będziesz mieć kłopoty z prawem.

Nigdy nie obarczaj winą za swoje błędy kogoś innego. Wprawdzie przyznanie się do błędu może być trudne i żenujące, będzie jednak takie na pewno mniej, niż konieczność przyznania się do tego, iż próbowałeś skłamać i obarczyć winą za swoją pomyłkę kogoś innego. Nie ryzykuj, gdyż nie warto.

Nie rozpuszczaj plotek i staraj się nie brać udziału w obmawianiu innych pracowników. Nie sprzyja to atmosferze panującej w pracy oraz może obrócić się przeciw tobie. Osoby plotkujące często nie są traktowanie poważnie i psują tym samym swój wizerunek. Bądź powściągliwy.

Nie używaj sprzętu firmy do swoich prywatnych celów. Jeśli zostaniesz przyłapany na kserowaniu czy drukowaniu prywatnych materiałów, będziesz mieć nieprzyjemności. Ograniczaj prywatne rozmowy przez telefon, SMS-owanie oraz spędzanie czasu na Gadu gadu czy chacie. Nie będzie to dobrze widziane w pracy, ani przez kolegów, ani przez szefów. Prywatne rozmowy lepiej zostaw sobie do wykonania na przerwie lub po godzinach pracy.

Pamiętaj o odpowiedniej odzieży. Niezależnie od tego, jak długo pracujesz w swoim miejscu pracy i w jak dobrych jesteś stosunkach ze swoim szefem, nie czuj się w pracy zbyt wygodnie, a przede wszystkim nie sprawiaj takiego wrażenia. Ubieraj się schludnie w stosowne ubrania, nie zapominaj o takiej samej fryzurze.

Unikaj romansów w pracy. Wdawanie się w romanse jest nieprofesjonalne i może zaszkodzić w twojej karierze. Ucierpi na tym twój wizerunek, a inni mogą nie traktować Cię poważnie.

Staraj się oddzielić problemy osobiste od miejsca pracy. Nie wciągaj współpracowników w swoje rozterki czy problemy domowe. To również jest bardzo nieprofesjonalne i rzuca skazę na twój wizerunek. Postaraj się w pracy myśleć o obowiązkach, nawet jeśli będzie to bardzo trudne.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
3.43
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =