Gafy w towarzystwie - jak ich unikać?

Savoir-vivre    
ocena

Chęć zaimponowania innym, szczególnie, kiedy przebywamy w ważnym dla nas towarzystwie, na którym chcemy zrobić dobre wrażenie, nie jest niczym nienaturalnym i nienormalnym. Każdy z nas bowiem odczuwa potrzebę akceptacji i docenienia ze strony bliskich i ważnych osób. Jednak wielokrotnie starając się zwrócić na siebie uwagę, lub zabłysnąć przed innymi zdarza się nam popełnić gafę i narazić tym samym na śmieszność, zniesmaczenie lub w najlepszym wypadku na pobłażliwe uśmiechy ze strony ludzi.

Gafy w towarzystwie - jak ich unikać?

flickr.com

Każdy z nas chciałby takich sytuacji uniknąć, jednak nic nie dzieje się samo. Warto zawczasu, przed ważnym spotkaniem z rodziną czy wspólnym wyjściem z przyjaciółmi, zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami i wskazówkami, które ustrzegą nas przed niemiłą i krępującą sytuacją wynikającą z popełnienia gafy i zapobiegną sprawieniu komuś przykrości.

Gafy mają to do siebie, że popełniamy je nieumyślnie, zupełnie ich nie planując, w pewnym sensie powstają w momencie, gdy człowiek najpierw mówi, a później myśli. Często wypowiadając pierwszą myśl, jaka przyjdzie nam do głowy w danej chwili na określony temat, wypowiadamy osąd lub stwierdzenie, które dopiero po krótkiej chwili, gdy się nad nim dłużej zastanowimy, okazuje się być nie na miejscu. Ponadto  w takich wypadkach możemy mocno zranić, urazić czy nawet obrazić osobę naszą uwagą, a to odbije się również na nas wprawiając nas w zażenowanie lub zakłopotanie.

Najlepszym przykładem gafy, która chyba bardzo często pojawia się w towarzystwie, jest zapytać kogoś jakie ma plany na wakacje ze swoim partnerem bądź partnerką i w odpowiedzi usłyszeć, że para już nie jest ze sobą.

W sytuacji, gdy już niestety zdarzy się nam gafę popełnić, nigdy nie należy udawać, że nic się  nie stało, że do niczego nie doszło i mieć nadzieję, że ludzie szybko zapomną lub też, że nic nie słyszeli. Takie zachowanie sprawi, że nie tylko urazimy czyjeś uczucia lub narazimy kogoś na śmieszność, ale sami postawimy się w jeszcze gorszym świetle jako osoba niewychowana, niegrzeczna, nieumiejąca przeprosić i nie potrafiąca zachować się w towarzystwie. A ponieważ nikt z nas nie chce wyrobić o sobie tak złej opinii, warto dowiedzieć się, jakie zachowanie będzie odpowiednie, gdy już gafę popełnimy.

Bardzo ważne jest, aby w pierwszej kolejności przeprosić osobę, której nasza uwaga najbardziej dotknęła. Nigdy nie należy bagatelizować sytuacji, ponieważ jest to jeszcze bardzie krępujące, zarówno dla drugiej osoby, jak i dla popełniające gafę. Wskazane są jednak przeprosiny na osobności, aby niepotrzebnie dodatkowo nie poruszać drażliwego lub niewygodnego tematu w towarzystwie.

Najskuteczniejszą metodą, której stosowanie gwarantuje unikanie popełniania gaf, to zrezygnowanie z poruszania w towarzystwie tematów niewygodnych, nieodpowiednich, mogących prowadzić do kłótni, takich jak polityka czy religia, bądź unikanie rozmowy na tematy, na które sami nie chcielibyśmy się wypowiadać. To najbezpieczniejsza metoda i zwykle doskonale się sprawdza.

Popełniliście kiedyś jakąś gafę w towarzystwie? Co takiego zrobiliście bądź powiedzieliście?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =