Jak być uprzejmym?

Savoir-vivre    
ocena

Nikt nie chce, aby określano go mianem człowieka nieuprzejmego. By sobie na to nie zasłużyć wystarczy stosować się do podstawowych zasad dobrego wychowania. Osoba uprzejma to taka, która swoimi gestami i zachowaniem dba o dobre samopoczucie innych osób.

Jak być uprzejmym?

photoxpress.com

Jak być uprzejmym?

Uprzejmość polega na stosowaniu się do dobrych manier w różnych sferach życia. Objawia się ona zarówno w czyjeś mowie, jak i postawie. Uprzejmość przejawia się poprzez bycie grzecznym i uczynnym wobec innych ludzi. Osoba uprzejma nie przejdzie obojętnie obok kogoś, kto potrzebuje pomocy. Ofiaruje swą pomoc przy wnoszeniu wózka do autobusu, ostrzeże kogoś o rozsuniętym plecaku, ustąpi pierwszeństwa w kolejce osobie starszej, otworzy drzwi do windy obładowanej sąsiadce.

Czym jeszcze przejawia się uprzejmość?

Przede wszystkim na używaniu trzech magicznych słów. Od dziecka mamy wpajane, w jakich sytuacjach należy dziękować, przepraszać i prosić. Często jednak zapomina się o ich użyciu. Te grzecznościowe zwroty są niczym zaklęcia: potrafią załagodzić konflikt, wzbudzić czyjąś sympatię, okazać szacunek drugiej osobie, amortyzować nietaktowne zachowanie.

O uprzejmości zapomina się najczęściej w miejscach użyteczności publicznej. Szczególnie w urzędzie, kiedy to poirytowanie samą obecnością tam powoduje w ludziach duże pokłady nietaktownego zachowania. Zapominają oni o przywitaniu się z urzędnikiem, jasnym wyjaśnieniu celu swojej wizyty, a także o używaniu grzecznościowych zwrotów. Sami natomiast wymagając odwrotnego zachowania od pracowników placówki.

W jakich sytuacjach bywacie nieuprzejmi? Robicie to świadomie? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
2.29
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =