Jak dobrać kwiaty do okazji?

Savoir-vivre    
ocena

Wręczanie kwiatów może oznaczać szacunek, wyznanie uczuć, wdzięczność. Bukiet bywa prezentem na uroczyste okazje. Dobry wybór kwiatów pozostawia miłe wspomnienia, a ich wręczenie będzie miłym gestem i oznaką pamięci.

Jak dobrać kwiaty do okazji?

sxc.hu

Wybór kwiatów można uzależnić od gustu osoby, którą zamierza się obdarować. Jeśli nie zna się dobrze kogoś, kto otrzyma bukiet, dobrą wskazówką będzie pora roku. Największy wybór mamy wiosną. Wówczas przeważnie obdarowuje się kwiatami w jasnych kolorach i o mocnych zapachach. Podobne bukiety można dawać latem. Jesienią mogą być szczególnie ciekawe, ozdobione np. jarzębiną. Zimą przeważnie wybiera się typowe kwiaty, np. róże. Jeśli na bukiet będą składać się kwiaty różnych gatunków, wybór powinien być gustowny. Tak samo kolorystyka bukietu.

Ważna może być symbolika kwiatów. Najwięcej zwyczajów wiąże się z barwami i gatunkami. Czerwień, szczególnie róż, wyraża najważniejsze emocje. Białe lilie to najczęstszy symbol niewinności. Byłoby dobrze uważać, dając żółte bukiety, szczególnie wśród osób, dla których symbolika ma duże znaczenie. Oznaczają bowiem zazdrość.

Ilość kwiatów jest uzależniona od okazji. Na mniej uroczyste nie daje się dużych bukietów. Wiele kwiatów to raczej huczne, poważne uroczystości. Skromny bukiecik wypada podarować na luźniejsze spotkania, np. na podwieczorek u znajomych.

Najważniejsze, żeby kwiaty były świeże i długo trzymały się w wazonie. Bardzo rozwinięte szybko zwiędną, ale  dawanie samych pąków nie jest zbyt taktowne. Najlepsze będą średnio rozwinięte płatki. Trzeba uważać, żeby brzegi płatków nie były przywiędnięte.

Jeśli nie ma się pewności, czy obdarowana osoba szybko będzie mogła umieścić bukiet w wazonie, lepiej kupić trwalsze kwiaty. Kruche, z delikatnymi płatkami i łodygami szybko zwiędną.

Kwiaty w bukiecie nie powinno się zbyt mocno wiązać, aby nie zniszczyły się. Z kolei luźno związany bukiet rozpadnie się. Ładnie wygląda bukiet z niewielką ilością ozdób. Kwiaty nie powinny być zasłonięte dodatkami.

UWAGA!

Kwiaty cięte czy w doniczce?

kwiatyFot.sxc.hu

Zazwyczaj obdarowuje się takimi, które można umieścić w wazonie. Nie wypada dawać ciętych kwiatów, składając kondolencje. Takie zachowanie jest odbierane jako bardzo niekulturalne. Kwiatki w doniczce przeważnie są prezentem dla bliskich osób. Trzeba wówczas pamiętać, jaki jest gust kogoś, komu chce się podarować kwiaty. Doniczkowy „bukiet” może być różnie odbierany przez obcych ludzi, nie każdemu może spodobać się taki prezent.

Czym się kierujecie wybierając kwiaty do bukietu? Ich symboliką czy upodobaniami obdarowanego?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =