Jak grzecznie przerwać rozmowę?

Savoir-vivre    
ocena

Przerywanie wypowiedzi uchodzi za wyjątkowo niegrzeczne, gdyż dobre wychowanie nakazuje cierpliwość i wysłuchanie zdania do końca. W niektórych sytuacjach jednak przerwanie jest konieczne i nie uważa się go za niegrzeczne zachowanie.

Jak grzecznie przerwać rozmowę?

photoxpress.com

Dwie osoby rozmawiają, jedna z nich mówi niejasno. Czy wypada przerwać wypowiedź i poprosić o wyjaśnienie? Najlepiej byłoby zaczekać, aż rozmówca skończy zdanie i dopiero wtedy zadawać pytania. Jeżeli jednak „przemówienie” staje się zbyt długie i zawiłe, można dyskretnie „wejść w zdanie”. Nie powinno to być jednak niegrzeczne, „okraszone” komentarzami na temat monologu. Wystarczy zapytać o niejasny szczegół albo poprosić o wytłumaczenie sprawy w miejscu, w którym stała się ona niezrozumiała. Nie powinno się to jednak zdarzać zbyt często. Nie wypada natomiast przerywać tylko po to, żeby oznajmić, że ma się inne zdanie na dany temat. Wygląda jak zbyt wczesne osądzanie i wyciąganie wniosków bez wystarczającej ilości informacji.

Jeśli zauważymy, że ktoś posiada nieaktualne bądź nieprawdziwe informacje, które przekazuje także innym osobom, nie powinien obrazić się, gdy delikatnie sprostujemy jego wypowiedź. Taka sytuacja mogłaby być szczególnie kłopotliwa, gdyby świadczyła o niekompetencji zespołu. Wówczas można wtrącić się do rozmowy tłumacząc takie zachowanie uzyskaniem najnowszych informacji. W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na to, żeby taka wpadka nie powtarzała się.

czy można przerywaćphotoxpress.com

UWAGA!

Przerwanie zdania jest uzasadnione także wtedy, gdy zobaczymy ważną dla nas osobę, np. mamę, siostrę, męża. W złym tonie byłoby zlekceważenie takich osób, a najładniej wygląda przedstawienie ich komuś, z kim rozmawiamy. Dołączenie nowego towarzysza do grona dyskutujących także zmusza do przerwania wypowiedzi i przywitania się. Jeżeli jednak rozmawiamy z osobą z rodziny, z kimś spośród przyjaciół, z przełożonym, nie wypada przerywać czyjegoś zdania, gdy zobaczymy kolegę lub dalszego znajomego. Wystarczy pozdrowić albo po prostu okazać, że ktoś został zauważony.

Jeśli nasz czas kończy się, a rozmówca wydaje się zapominać o zegarku, grzecznie jest zaczekać, aż dokończy zdanie i wówczas zakończyć jego monolog. Savoir – vivre doradza, aby delikatnie wyjaśnić powód pośpiechu. Drugi człowiek nie poczuje się zlekceważony i przypomni sobie o umówionym czasie. Dobre wychowanie doradza grzeczne pożegnanie się, gdy rozmowa zostanie zakończona.

Czy rozmawiając, kierujecie się zasadami savoir vivre?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =