Jak opisać smak wina?

Savoir-vivre    
ocena

O samym winie można by napisać odrębną księgę. Zarówno picie, jak i serwowanie wina jest sztuką, zgłębioną latami przez ludzi. Mimo, iż producenci na etykiecie umieszczają informacje o kraju, z którego pochodzi wino, gatunku winogron, a także barwnie opisują jego smak. Często mija się to z prawdą.

Jak opisać smak wina?

sxc.hu

Przed spożyciem należy bacznie przyjrzeć się winu- jego barwie i klarowności. Następnie po powąchaniu wina, bierze się mały jego łyk. Pierwsze wrażenie, jakie sprawia wino w momencie smakowania - nazywa się atakiem. Atak wina, to wrażenie, jakie pojawia się na czubku języka. Ostateczne wrażenie, jakie pozostawia trunek w jamie ustnej, nazywa się terminem -finisz. Wino, które powoduje wiele doznań smakowych określa się mianem bogate.

Na smak wina natomiast składa się suma wszystkich wrażeń, jakie doznajemy (podstawowe smaki to słodki, kwaśny i gorzki).

Jeśli wino posiada wyrazisty zapach, określa się je jako aromatyczne. Do aromatycznych win zaliczają się przede wszystkim wina kwiatowe i owocowe.

Określanie smaku wina:

Cierpkie - wino jest cierpkie, gdy powoduje uczucie suchości w ustach. Trunki o tym smaku zawierają dużo garbników lub kwasów
Dębowe - charakteryzuje się dymnym aromatem, smakiem zwęglonego drewna, a także zapachem wanilii.
Kwaskowat e- gdy w smaku wina, wyczuwalne są niedojrzałe owoce
Leśne -charakteryzuje się posmakiem leśnego poszycia, zapachem leśnych liści
Owocowe - wino o owocowym bukiecie
Dry - wino wytrawne, niesłodkie w smaku
Ziołowe - charakteryzuje się posmakiem ziół.

Jakie wina najbardziej lubicie? Często pijacie wino? Do posiłków czy w sytuacjach towarzyskich? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Uwielbiam wino, czerwone, wytrawne, bogste w smaku ,dls mnie dobre wino jest takie pełne żaru i mięsa

~ Jola / 2017-06-24 23:04:25
oceń komentarz: (0) (0)