Jak podawać, jeść tort?

Savoir-vivre    
ocena

Torty - pyszne desery, wypiekane w okrągłej formie, przekładane rozmaitymi masami, kremami, a na samym końcu pięknie przyozdabiane. Kojarzone są przede wszystkim z uroczystościami rodzinnymi, ślubami, urodzinami, imieninami. Na polskich stołach królują niepodzielnie od XVI wieku.

Jak podawać, jeść tort?

morguefile.com

Tort powinien zostać wniesiony przez gospodarza przyjęcia na specjalnej podstawce do okrągłych ciast (paterze). Do obowiązków gospodyni należy również uroczyste pokrojenie tortu i poczęstowania nim gośćmi. Gospodyni krojąc ciasto, łopatką nakłada kawałki na kolejne talerzyki, po czym podaje je gościom. Przed ukrojeniem pierwszego kawałka warto zanurzyć łopatkę w szklance z ciepłą wodą. Ułatwi to proces krojenia, a także dzięki temu masa tortowa nie przylgnie do noża.

Pokrojony tort należy jeść widelczykiem do ciast. Mimo iż większość dekoracji do ciasta wykonana jest z masy cukrowej, nie powinno się ich spożywać. Elementy dekoracyjne jak kwiaty czy perełki najprawdopodobniej zostały umieszczone przez cukiernika jako ozdobniki, a nie jako element jadalny. Zjedzenie masy cukrowej może zepsuć ogólne wrażenia smakowe tortu.

jedzenie ciasta morguefile.com

Tort weselny

Jego pojawieniu się na weselu wzbudza wśród gości radość i ekscytację. Istnieją różne teorie o tym, kiedy najlepiej poczęstować gości weselnych tortem. Jedna z nich zakłada, że tort jako bardzo słodki deser powinien być podany tuż po daniu głównym. Aczkolwiek druga wersja - najczęściej wybierana przez państwa młodych - zakłada poczęstunek tortem weselnym tuż przed północą. Potem następują radosne gry i zabawy, nazywane oczepinami. Tort weselny powinien być wniesiony przez obsługę kelnerską, a jego pojawieniu się powinna towarzyszyć uroczysta atmosfera. Wszyscy goście wstają, obsługa gasi światło, aby świeczki i fajerwerki na cieście były bardziej efektowne. Według tradycji państwo młodzi, aby zapewnić sobie szczęśliwe życie, kroją po kawałku ciasta dla siebie. Potem krojeniem tortu zajmuje się obsługa, sprawnie serwując deser gościom weselnym.

Lubicie torty czy wolicie ciasta innego rodzaju?

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =