Jak podawać kawę?

Savoir-vivre    
ocena
Savoir-vivre zaleca, aby przygotować i podawać kawę z dużą starannością. Ustalenia, dotyczące szczegółów, zależą od rodzaju kawy oraz kolejności, w której powinna być podana wszystkim osobom.

Jak podawać kawę?

sxc.hu

Według savoir-vivre’ u powinno się podawać kawę z ekspresu, gdyż taka jest starannie zaparzona. Kawę podaje się w filiżankach. W żadnym wypadku nie powinno się używać plastikowych kubków na ważniejszych spotkaniach, ponieważ wyglądają nieelegancko i niezbyt poważnie. Podana kawa musi być ciepła. Nie można wkładać łyżeczki do filiżanki, powinna leżeć na spodku. Elegancko byłoby przynieść cukierniczkę, tak żeby każdy mógł posłodzić według własnego uznania. Co jest istotne, kawę podaje się stojąc obok prawej ręki tej osoby, która będzie ją pić. Nalewać lub podawać należy ostrożnie, żeby nie poparzyć kogoś oraz nie poplamić ubrania lub obrusa. Nieuprzejme byłoby pobrudzenie kawą filiżanki. Najbardziej prawdopodobne, że gość nie wypiłby wówczas serwowanej kawy.

W jakiej kolejności serwuje się napój? W kontaktach towarzyskich pierwszeństwo mają kobiety i starsi ludzie. Jeżeli do domu przychodzi gość, najpierw on dostaje trunek. W ten sposób okazuje się szacunek osobie, która u kogoś gości. Ostatnia kolejność dotyczy także kontaktów służbowych. W firmie najpierw kawę dostanie jej gość, a potem gospodarz. W hierarchii służbowej pierwszeństwo ma osoba na najwyższym stanowisku.

jak podawać kawęsxc.hu

Savoir-vivre podpowiada też, aby rozważyć, jaka kawa miałaby być podana i przygotować ją według szczegółowych zaleceń. Staranne przygotowanie wyraża szacunek do gości. Espresso zawsze należy nalewać do małych filiżanek, przeznaczonych dla tej kawy. Przynieść można również dzbaneczek z wodą, żeby pijący mógł złagodzić mocny smak napoju. Cappuccino natomiast powinno być serwowane w niewysokich, szerokich filiżankach. Nie wypada podawać tego rodzaju kawy z opakowań, gwarantujących szybkie zaparzenie. Jeśli wybierze się kawę z mlekiem, pamiętać należy, że musi być ono ciepłe, nie powinno się wlewać mleka wyjętego prosto z lodówki, aby nie ochłodzić kawy. Najlepiej, żeby mleko zostało podane osobno, w dzbanuszku.

UWAGA!
Kawa powinna być podawana wszystkim gościom. Wdawanie się w dyskusję z jedną osobą w czasie, gdy inne czekają źle malowałoby wychowanie. Jeśli niektórzy nie będą chcieli kawy, można zaproponować im inny ciepły napój (np. herbatę). Byłoby niezręcznie, gdyby tylko niektórzy zobaczyli przed sobą filiżanki.

Jaką kawę lubicie najbardziej? Wolicie tradycyjnie parzoną czy z ekspresu?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =