Jak podawać whisky?

Savoir-vivre    
ocena
Whisky należy szlachetnych trunków. Dobre maniery wymagają, aby podawać go według przyjętych zaleceń, dbając o smak i aromat. Jak, zdaniem savoir – vivre’ u, należy podawać whisky?

Jak podawać whisky?

sxc.hu

Whisky przetrzymuje się w temperaturze pokojowej. Taką samą temperaturę powinien mieć podawany trunek. Alkohol ten źle smakuje podany na ciepło, więc przetrzymuje się go w chłodnym, zacienionym miejscu, najlepiej w barku. Zbyt niska temperatura też jest nieodpowiednia, dlatego odradza się przechowywanie whisky w lodówce lub zamrażalniku.

W jakich szklankach podawać whisky? Odpowiednie do serwowania będą szerokie szklanki w kształcie tulipana, czyli niewielkie przy dnie i szersze u góry. whisky rozcieńcza się wodą przed podaniem (ok. 1/3 szklanki  powinna wypełnić woda), co ma podkreślić zapach trunku. Wrzucić też można kilka kostek lodu, chociaż ta metoda ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. whisky również miesza się z innymi napojami i pije się jako drinki. Jako trunek do drinków zaleca się zmieszane ze sobą różne rodzaje whisky (tzw. whisky mieszane).

Whisky raczej nie podaje się razem z jedzeniem. Zaleca się, aby nie jeść potraw o mocnym smaku przed podaniem tego alkoholu, ponieważ mogłyby one wpłynąć na smak trunku w ustach. Zazwyczaj whisky serwuje się jako digestif, czyli napój podawany po posiłku. W porze obiadowej należałoby nalać go do szklanek po ostatnim daniu, czyli wtedy, gdy wszyscy zjedzą deser. whisky proponuje się także jako aperitif, to znaczy jako trunek pity przed posiłkiem, dodając go do koktajlu. Alkohol jako koktajl powinien być serwowany w wąskich, wysokich szklankach albo w kieliszkach koktajlowych. Szkła do whisky nie ozdabia się, ale kieliszki i szklanki do drinków można urozmaicić, np. plasterkami cytryny albo maleńkimi, papierowymi parasolkami.

Whisky należy pić powoli, niedużymi łykami. Jest to nie tylko eleganckie, ale pozwala też na uwalnianie się aromatu tego trunku. Należy oczywiście zachować dobre maniery i nie spożywać takiej ilości, która doprowadzi do nietrzeźwości. whisky przeważnie podaje się na uroczystych przyjęciach, gdzie do eleganckiego zachowania powinno się przykładać dużą uwagę.

Co zrobić, gdy ktoś odmawia podania whisky? Najlepiej nie namawiać. Odmówienie alkoholu nie jest niekulturalne, a nakłanianie stawia w niezręcznej sytuacji. Nie powinno się zobowiązywać do wypicia „innym razem”.

Pijąc whisky, trzymacie się sztywno reguł czy podajecie je zgodnie z upodobaniami?

OCENA
2.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =