Jak prowadzić small talk?

Savoir-vivre    
ocena

Jedzenie przy jednym stole oznacza nie tylko wspólnego spożywania posiłku, ale również konwersację z innymi gośćmi. Każde przyjęcie wymaga innego typu rozmowy. Jak należy dobierać tematy rozmów? Jak prowadzić konwersację by nikogo nie urazić, a także nie zanudzić rozmówców?

Jak prowadzić small talk?

sxc.hu

Oczywiście wypada zamienić z każdym choćby parę słów, jednakże w większym gronie może okazać się to niemożliwe. W takiej sytuacji konwersację prowadzi się tylko z najbliższymi sąsiadami, czyli osobami siedzącymi po prawej i lewej stronie. Nie należy nawoływać osoby, siedzącej na drugim końcu stołu ani wtrącać się do rozmów innych biesiadników.

Osobą, która powinna rozpocząć konwersację, jest gospodarz. To on może poprowadzić rozmowę tak, aby jak najwięcej osób mogło w niej uczestniczyć. Chcąc pomóc gościom w nawiązaniu rozmowy gospodarz może powiedzieć o każdym z zaproszonych parę słów. Informacja typu: „Ania właśnie wróciła z Mołdawii”- spowoduje, że goście będą mogli odnosząc się do tego zacząć pogawędkę z przykładową Anią. Pani domu powinna również uprzedzić gości, jakie tematy mogą być drażliwe dla innych zaproszonych (przykładowo, aby nie wspominać o nieobecności na przyjęciu męża pani Haliny, która właśnie się z nim rozwiodła). Do tematów drażliwych należą również:

- Choroby (przebieg choroby, niedawne nieszczęścia)

- Sprawy zawodowe (zarobki, awans)

- Problemy osobiste (rozstania, problemy z wychowaniem dzieci)

- Sprawy mogące wzbudzić kontrowersje (aborcja, orientacja seksualna, eutanazja, in vitro)

- Unika się również plotkowania, opowiadania zbyt wielu żartów, a także dosadnych sformułowań (przede wszystkich wulgaryzmów)

jak dobrze wypaść na przyjęciumorguefile.com

Wbrew pozorom osoby zbyt dobrze się nie znające mogą poruszyć w rozmowie wiele spraw. W tym wypadku zawsze sprawdzają się tematy neutralne, jak na przykład: ostatnie wydarzenia, zainteresowania, wydarzenia kulturalne, sławni ludzie, zabawne historie.

Na przyjęciu absolutnie nie rozmawia się z pełnymi ustami, a także nie gestykuluje się energicznie. Zbyt przesadna gestykulacja może spowodować strącenie czegoś ze stołu, albo potrącenie osoby, siedzącą obok.

Podczas rozmowy okazuje się szacunek rozmówcy, poprzez słuchanie go, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, a także przytakiwanie.

Łatwo nawiązujecie kontakty z ludźmi? O czym najczęściej rozmawiacie z nieznajomymi? Dajcie znać.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =