Savoir-vivre Jak serwować likier?

Jak serwować likier?

-

Likier podaje się i przechowuje w szklanych naczyniach. Do przechowywania najlepsza jest wysoka karafka, może być ozdobiona wzorami. Likiery pije się z kieliszków. Jak wyglądają takie kieliszki? Niektóre opierają się na nóżce. Zazwyczaj mają wydłużone naczynie, wąskie u dołu, rozszerzające się ku górze. Szkło przeważnie jest dość grube. Likiery podawane jako drinki pije się z kieliszków koktajlowych z krótkim, szerokim naczyniem opartym na nóżce, często ozdobionym elementami uzależnionymi od rodzaju drinków.

Czy likier to alkohol raczej dla pań? Dawniej rzeczywiście częściej piły go kobiety niż mężczyźni. Teraz przeważnie nie używa się takiego podziału i likieru nie kojarzy się jako alkoholu podawanego wyłącznie paniom. Likiery serwuje się w wielu odmianach, również jako składniki drinków, więc dawny podział nie zawsze jest przestrzegany, a savoir – vivre nie widzi w tym nic złego.

Podawany likier powinien mieć temperaturę pokojową, chyba że serwuje się go jako chłodny koktajl. Schładzanie czystego likieru, dosypywanie kostek lodu nie byłoby dobrym pomysłem. Alkohol serwuje się, stojąc przy prawym ramieniu osoby. W eleganckich miejscach wypada przynieść likier na tacy, podawanie kieliszka z dłoni kelnera do rąk gości byłoby dużym nietaktem. W jakiej kolejności serwować likier? Najpierw swoje kieliszki powinny dostać panie, przeważnie zaczyna się od najstarszej z nich. Następnie likier mogą dostać panowie, tu także wypada zachowywać zasadę starszeństwa. Pierwszeństwo może też przysługiwać honorowym gościom.

jak podawać likiersxc.hu

Kiedy podawać likier? Przeważnie serwuje się go po posiłku, w przypadki obiadu po zjedzeniu deseru, czyli jako tzw. digestif. Jeśli likier wymiesza się z innymi napojami i poda jako koktajl, wtedy powinien być serwowany przed posiłkiem jako aperitif. Nie podaje się likieru jako napojów serwowanego do potraw ze względu na jego słodki smak i aromat.

Jeśli goście życzą sobie, można dolać im likieru do kieliszków, ale należy pamiętać o zasadach dobrego wychowania. Nie dolewa się alkoholu, jeśli ktoś nie chce. Gościom wypad poprosić o kolejną porcję dopiero wtedy, gdy ich kieliszki będą puste.

Pijąc likier, trzymacie się sztywno reguł czy podajecie je zgodnie z upodobaniami?

Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Gruźlica – leczenie

Gruźlica jest chorobą, która niewątpliwie wymaga specjalistycznego leczenia przez długi okres czasu. W praktyce zastosowanie mają sprawdzone schematy leczenia, które zostały zaakceptowane i są zalecane przez Światową Organizację Zdrowia. Każde nowe zachorowanie powinno być analizowane indywidualnie.

Co grozi za ukrywanie dochodów?

Ukrywanie dochodów i nieujawnienie ich w zeznaniu podatkowym może pociągnąć za sobą niemiłe konsekwencje finansowe. I to podwójne.

Zobacz też

Jak korzystać z wyszukiwania zaawansowanego?

Podstawowa wyszukiwarka Google jest prosta, przejrzysta i stworzona w taki sposób, by większość operacji nie wymagała korzystania z zaawansowanych funkcji. Czasami jednak ich wykorzystanie w znaczący sposób przyspiesza pracę oraz ułatwia wyszukanie informacji.

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Jaką sukienkę na lato wybrać?

Odpowiednio wybrana sukienka na lato to idealny strój dla pań. Nie dość, że wyglądają w nich bardzo kobieco, to...

Może Cię zainteresuje: