Jak się przedstawiać?

Savoir-vivre    
ocena
Zasadom savoir-vivre’ u podlega nie tylko przedstawianie innych, ale też siebie. Jak się przedstawiać? Imię i nazwisko, czy nazwisko wystarczy? Czy tylko imię będzie odpowiednie? Czy używać tytułów i stanowisk?

Jak się przedstawiać?

sxc.hu

Zacznijmy od imienia i nazwiska. W naszym kraju podaje się w tej kolejności. Nazwisko, a potem imię nie będzie odpowiednie według naszych reguł etykiety. Czasem wystarczy podać tylko imię. Należy zrezygnować z podawania jedynie imienia, gdy okoliczności mają formalny charakter i wtedy, kiedy osoba dużo starsza chciałaby poznać młodszą od niej. Jeśli przedstawia się rówieśnikom na luźnym, codziennym spotkaniu, podawanie imienia i nazwiska byłoby zbyt oficjalne. Wówczas można zdrabniać swoje imię (np. Ala zamiast Alicja). W amerykańskim społeczeństwie zdrabnianie imienia w formalnych sytuacjach jest przyjmowanie naturalnie. W Polsce jednak brzmi niezbyt dobrze, bardziej jak próba nawiązania koleżeńskich relacji, co nie zawsze pasuje do okoliczności.

Czy można przedstawiać się samym nazwiskiem? Nie powinno się. Grzeczniej będzie podać również imię, szczególnie, gdy ktoś nosi popularne nazwisko. Podanie tylko nazwiska nie jest niekulturalne, ale przyjmuje się, że wraz z imieniem brzmi lepiej i bardziej formalnie. Ewentualnie, gdy obca osoba już wcześniej z kimś rozmawiała, można podać samo nazwisko.

UWAGA!
Czy przedstawianie się tytułem szlacheckim brzmi staroświecko? Raczej tak, powinno się tego unikać, jeśli okoliczności nie są związane, np. z pamięcią po przodkach.

 

Czy podawać swoje stanowisko przedstawiając się? Poza pracą brzmi to dość oryginalnie, wygląda na chęć zaimponowania. Jeśli nie przedstawia się osobie, która będzie związana z firmą, lepiej zrezygnować z takiej formuły. W pracy natomiast można wymienić swoje stanowisko, ale tylko przy oficjalnej rozmowie. Jeśli osoba pracuje w innym dziale i jej obowiązki nie będą związane z pracą kogoś innego, przedstawianie się wraz z posadą, jaką się zajmuje, jest niepotrzebne.

przedstawianie się zasadysxc.hu

Przedstawiać się z tytułem naukowym, czy bez niego? Ogólnie nie powinno się przedstawiać, podając tytuł poza uczelnią lub inną, naukową instytucją. Wówczas, tak jak w przypadku stanowisk, brzmiałoby to jak chęć imponowania w niezbyt dobrym stylu. W instytucji naukowej tytuł ma większe znaczenie niż w codziennych sytuacjach, dlatego można przedstawiać się razem z nim, jeśli rozmawia się w oficjalnym tonie.

 

Czy zdarzyło się Wam popełnić jakieś gafy przy pierwszym kontakcie? Co to było?

OCENA
1.20
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =