Jak się zachować na imprezie firmowej?

Savoir-vivre    
ocena

Impreza firmowa ma w zasadzie na celu wytworzenie silniejszych więzi między pracownikami. Często służy także poznaniu nowych w danym środowisku pracy osób i ich integrację ze starszymi stażem kolegami. Tego typu spotkania urządzane są również z okazji urodzin czy odejścia jakiegoś współpracownika. Najpopularniejszym przykładem imprezy firmowej jest przyjęcie urządzane tuż przed Bożym Narodzeniem.

Jak się zachować na imprezie firmowej?

photoxpress.com

Niestety zdarza się tak, iż służbowa kolacja czy wydarzenie podobnego typu traktowane jest przez pracowników jako smutna konieczność i oznacza kolejne (bezpłatne) godziny spędzone w tym samym gronie. Nie jest jednak dobrze widziane, by nie pojawić się na imprezie firmowej, jeszcze gorszym zdaje się zaś przyjście… a następnie kompromitacja. A wystarczy przecież przestrzegać kilku podstawowych zasad, ażeby nie podpaść szefowi, a także zaprezentować siebie samego od dobrej strony.

Na sam początek ważny jest odpowiedni dobór stroju. Mimo, że samo wydarzenie odbywać może się wieczorową porą w luźniejszej atmosferze, to jednak nie zaleca się, żeby na imprezę firmową przyjść ubranym jak na spotkanie towarzyskie z przyjaciółmi. Pewien dress code obowiązuje również i w tym wypadku, oczywiście w zależności od miejsca pracy i zaistniałych okoliczności. Kiedy już znajdziemy się na miejscu – podkreślić wypada – punktualnie, należy pamiętać o przywitaniu się ze wszystkimi osobami (w szczególności z przełożonymi) i o tym, iż mimo, że słowo „impreza” sugeruje swobodę zachowania, to ów luz powinien być hamowany przez słowo „firmowa”. Absolutnie niedopuszczalne jest więc nadmierne spożywanie alkoholu czy spoufalanie się z szefem. Zbytnie okazywanie uczuć w stosunku do kolegów oraz koleżanek z pracy także może nie spotkać się z aprobatą otoczenia.

Tematy rozmów, które wydają się odpowiednie przy tego typu okazjach, nie powinny łączyć się z żadnymi zagadnieniami kontrowersyjnymi. Najlepiej nie wdawać się w konwersacje na temat polityki, religii, a także dotyczące naglących obowiązków służbowych. „Small talk” to wówczas najlepsza forma dialogu. Jeśli jest się z kolei przełożonym, nie wolno przy takiej okazji wykorzystywać swojej pozycji w jakikolwiek sposób, na przykład sugerując podwładnemu wykonanie jakiegoś polecenia, chociażby zlecając mu przyniesienia drinka. Należy pamiętać, że tego dnia wszyscy jesteśmy równi. Inna sprawa, iż nazajutrz wszystko wraca do normy, a każde zachowanie zostało dzień wcześniej przez szefa skrupulatnie zanotowane w pamięci…

Jakie zachowanie nie przystoi na imprezie firmowej? Co wypada, a co nie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =