Jak używać chusteczek do nosa?

Savoir-vivre    
ocena

Chusteczki do nosa papierowe lub wykonane z materiału, pięknie zdobione lub proste. Reguły używania wydają się oczywiste, a mimo to spotykamy się z sytuacjami, gdy właściciel chusteczki nie zachowuje się w sposób zgodny z zasadami savoir-vivre.

Jak używać chusteczek do nosa?

Chusteczki wykonane z materiału uchodzą za bardziej eleganckie. Zazwyczaj wykonane są z lekkiego, delikatnego jedwabiu, z bawełny lub z lnu. Zdarzają się również mieszanki lub sztuczne włókna. Często chusteczki zdobi się haftowanym wzorem lub inicjałami, niektóre mają wymyślne kształty lub delikatnie przycięte rogi.

Savoir - vivre dziś dopuszcza również używanie papierowych chustek jednorazowego użytku. Te ostatnie wydają się szczególnie przydatne dla alergików. Trzeba jednak pamiętać, że niektórzy mogą być uczuleni na substancje zapachowe i łagodzące. Niezależnie od tego, czy mamy w rękach chusteczkę z papieru, jedwabiu, bawełny, czy innych materiałów, należy przestrzegać kilku zasad.

Jedną z nich jest przechowywanie. Panie noszą chustki w torebkach, panowie w kieszeni. Eleganckim zwyczajem jest trzymanie materiału jako ozdoby w kieszonce męskiej marynarki. W tym miejscu dobrze zwrócić uwagę na kolor chustki, powinna pasować wzorem i barwą do krawata choć można także nosić białą ozdobę. Takiej chusteczki raczej się nie używa.

chusteczka do nosa dobre wychowaniephotoxpress.com

Najważniejsza reguła to dyskretne używanie. Kaszel, katar nie powinny wzbudzać zniechęcenia osób w otoczeniu dlatego najlepiej w takiej sytuacji na chwilę opuścić towarzystwo. Nie powinno być nachalne wycieranie nosa. Nie rozkłada się wówczas całej chusteczki tylko używa jej części. W razie potrzeby można dyskretnie poprosić kogoś o pożyczenie chustki. Dopuszczalne jest również zaproponowanie pomocy, zawsze jednak z wyczuciem sytuacji i bez zbędnego zamieszania. Zasady savoir - vivre’ u zwracają szczególną uwagę na to, aby inna osoba nie czuła się zakłopotana. Miłym zwyczajem jest pożyczenie lub podarowanie kobiecie chusteczki przez mężczyznę. Panie muszą pamiętać, że chustkę należy oddać czystą i wyprasowaną, jeśli mężczyzna nie poprosi o zatrzymanie podarunku. Jeśli proponujemy komuś chusteczkę higieniczną, podajemy całe opakowanie.

Dziś eleganckie, jedwabne, lniane bądź bawełniane chustki wychodzą z użycia. Mimo to wciąż kojarzą się z zasadami savoir - vivre’ u. osoby, chcące zatrzymać ten zwyczaj lub po prostu mieć taką ozdobę, mogą kupić ją w sklepach z elegancką odzieżą lub w Internecie.

Jakich chusteczek do nosa używacie? Dlaczego takich?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =