Jaki obrus na stół?

Savoir-vivre    
ocena

Zazwyczaj codzienny posiłek spożywa się na skromnie ozdobionym stole. Aby stół wyglądał bardziej uroczyście niezbędnie jest dobrze dobrany obrus oraz pasujące do niego serwetki. Nakrycie stołu ma nie tylko go ozdabiać, ale również wyciszać odgłos stawianych na blacie naczyń.

Jaki obrus na stół?

photoxpress.com

Kolor obrusu dobierany jest do zastawy. Jeśli zastawa jest wzorzysta obrus powinien być gładki i kolorystycznie komponować się z serwisem. Zasada ta działa też w drugą stronę: jeśli jest jednokolorowy to dobiera się do niego wzorzysty obrus. W przypadku świąt oraz wystawnych przyjęć najczęściej wybieranym kolorem nakrycia stołu jest biały, który wprowadza uroczystą atmosferę.

Istnieją cztery podstawowe kształty obrusów: podłużne, owalne, kwadratowe i okrągłe. Dzięki różnym kształtom obrusów możemy urozmaicić wygląd stołu poprzez położenie na owalnym stole - pokrycia o podłużnym kształcie. Należy tylko pamiętać o tym, że taki obrus pasuje wyłącznie do stołów prostokątnych i owalnych.

Aby dobrać odpowiedni rozmiar obrusa musimy uwzględnić nie tylko wymiary stołu, ale również ilość tkaniny, która będzie z niego swobodnie opadała. Najczęściej jest to przedział pomiędzy 20-30 cm z każdej strony stołu. Przy wyborze wielkości nakrycia stołowego liczą się osobiste preferencje oraz charakter wydarzenia, do którego dostosowujemy obrus. Pamiętajmy jednak, że lepiej jest, gdy obrus jest za długi, a nie za krótki.

Nakrycie stołu musi być nie tylko dobrze dobrane rozmiarowo, stylowo i kolorystycznie, lecz przede wszystkim musi być świeże i estetyczne. Wszelkie zagięcia muszą zostać wcześniej wygładzone. Warto jest podłożyć pod obrus molton. Zabezpiecza on stół przed nagłymi wypadkami podczas posiłku.

Jak wybrać tkaninę, z której zrobiony jest obrus?

Uroczyste przyjęcie - obrus adamaszkowy (może być zdobiony haftami)
Nieoficjalne przyjęcie - lniany lub jutowy

Czym nakrywacie stoły? Czy uważacie, że dopuszczalne jest pozostawić stół bez nakrycia, jeżeli jest elegancki i dobrze wygląda?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =