Komplementy - jak je mówić i przyjmować

Savoir-vivre    
ocena

Wiele osób ma trudności z przyjmowaniem komplementów. Gdy słyszą miłe rzeczy na swój temat, deprecjonują je stwierdzeniami: „to stara bluzka”, „no co ty, wyglądam okropnie”. Inną grupę tworzą osoby, które nie mówią komplementów, gdyż prostu nie potrafią (obawiają się, że ktoś je źle odbierze).

Komplementy - jak je mówić i przyjmować

sxc.hu

Oto rady jak przyjmować komplementy:

1. Siedź lub stój prosto – jeśli ktoś mów ci coś miłego, a ty jesteś speszony twoja mowa ciała to zdradzi, skulona lub zgarbiona postawa może być odebrana przez osobę, która mówi kompetentny jako niechęć.

2. Uśmiechaj się – komplement ma na celu sprawienie przyjemności tobie, ale również przepełnia miłym uczuciem osobę, która go mówi. Jeśli nie będziesz patrzeć tej osobie w oczy albo przyjmiesz go z grobowym wyrazem twarzy, osobie komplementującej będzie po prostu przykro.

4. Nie protestuj – jeśli zaczniesz zaprzeczać i podkreślać wady komplementowanej rzeczy lub twojego wyglądu, wyjdziesz na osobę arogancką.

5. Wymiana – pamiętaj również o komplementowaniu osoby, która zawsze mówi ci coś miłego.

6. Nawiąż dialog – jeśli uwaga dotyczy część ubrania warto powiedzieć, gdzie ją kupiłeś, to prowadzi do rozmowy, w której mogą uczestniczyć obie strony.

7. Pieniądze - nie odpowiadaj na komplementy podkreślając cenę danej rzeczy („tyle za to zapłaciłam, że musi wyglądać super”), wyjdziesz na materialistę i osobę zarozumiałą.

Zasady mówienia komplementów:

1. Bądź dokładny – komplementy zawsze muszą być zapamiętane prze daną osobę, muszą sprawić aby poczuła się wyjątkowa, mów więc:
- Twoje oczy przypominają mi barwą morską wodę, zamiast masz ładne oczy.
- Ładnie to narysowałeś – najbardziej podoba mi się błękitny kolor, który wybrałeś .
- Fajna bluzka – to ubranie świetnie podkreśla twoją figurę.
- Ładnie się uśmiechasz – przypominasz mi Julię Roberts.

2. Uważaj na to, co mówisz – nie mów komplementów na zasadzie porównań „dobrze, że zmieniłeś sweter, w tamtym wyglądałeś ….”. Podobnie nie porównuj czyjeś aktywności z kimś innym. Liczy się komplementowa osoba, a nie ktoś inny poza tym, dotyczy to szczególnie dzieci, nie powinno się rozbudzać w nich ducha niezdrowej rywalizacji z innymi.

3. Wiedz, kiedy przestać – są osoby, którym nie da się powiedzieć komplementu, gdyż zawsze będą się sprzeciwiały twoje opinii i obniżały wartość komplementu, wtedy najlepiej dać im spokój.

Jak zachowujecie się, gdy ktoś Was komplementuję? Lubicie sami prawić komuś komplementy?

OCENA
4.38
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =