Menu na uroczysty obiad

Savoir-vivre    
ocena

Menu na uroczysty obiad dobiera się zgodnie z regułami savoir – vivre’ u. Według etykiety ustalone są potrawy, które zostaną podane, ich kolejność oraz sztućce, za pomocą których zostanie zjedzony posiłek. Wybór menu zależy od uroczystości, którą honoruje się eleganckim obiadem, od gustu gospodarzy i gości, ale podstawowe potrawy nie zmieniają się. Jak dobierać menu?

Menu na uroczysty obiad

sxc.hu

Obiad zaczyna się od trunku, zwanego aperitif. Są to lekkie napoje, mające poprawić apetyt. Jako aperitif pije się delikatne białe wino, szampan, koktajle. Następnie serwowany jest skromny posiłek, czyli tzw. przystawki. Mogą to być dania z warzyw, jajka, lekkie sery.

Jako pierwszy z głównych posiłków podaje się zupę. Zazwyczaj w menu znajduje się rosół z kluskami lub makaronem, często zamiast niego serwowany jest czerwony barszcz. Co lepiej wybrać? Decyzja należy do gospodarzy, powinni wziąć pod uwagę nie tylko własny gust, lecz również smak, który będą woleli goście.

UWAGA!

Czasami po daniach mięsnych serwuje się sery różnych gatunków. Przeważnie są to odmiany twarde, średnio twarde oraz miękkie, białe sery kozie i pleśniowe. Tą część dania układa się na desce. Sery można pokroić, ale serwuje się również całe kawałki, które goście sami podzielą.

Kolejnym daniem są potrawy z ryb. Jeśli gospodarze i zapraszane przez nich osoby wolą owoce morza, można podać je zamiast dań rybnych. Ryby można smażyć, wędzić, nie ma jednej reguły, która dyktowałaby konkretną potrawę. Tak samo owoce morza podaje się przygotowane na różne sposoby. Jaki napój należy przygotować? Do owoców morza i ryb najlepiej pasuje białe wino. Warto również pamiętać, że ryby jada się specjalnie przeznaczonymi do nich widelcami. Noże też są nieco drobniejsze od tych typowych. Trzeba więc zaopatrzyć się w takie sztućce.

Główny posiłek, podawany po daniach rybnych, to potrawy mięsne, najczęściej z ziemniakami. Najbardziej popularny jest kotlet schabowy, ale pieczeń, kotlet z kurczaka również są polecane przez savoir – vivre. Danie będzie lepiej smakować i bardziej elegancko wyglądać, jeśli podane zostanie z sosem. Jakie wino? Najlepiej czerwone, wytrawne.

Wraz z obiadowymi potrawami serwuje się sałatki, jedzone za pomocą specjalnych, małych widelczyków. Sałatkę najczęściej przygotowuje się z warzyw, ale może też zawierać dodatki (np. z owoców morza) w zależności od gustu zaproszonych osób.

Pod koniec obiadu serwowane są słodkie desery, np. owocowe.

A jakie są Wasze pomysły na uroczyste menu? Podzielcie się nimi.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =