Na czym polega bankiet angielski?

Savoir-vivre    
ocena

Bankiet angielski to zasadniczo dość skromne przyjęcie. Nie wymaga zakrojonych na wielką skalę przygotowań, ani też zaangażowania dużej liczby osób do obsługi. Z drugiej strony jest to wydarzenie najwyższej klasy, podczas którego wymagane są stroje wieczorowe i obowiązują ściśle określone reguły.

Na czym polega bankiet angielski?

photoxpress.com

Bankiet angielski organizuje się zazwyczaj około godziny 20 na okoliczność pożegnania bądź powitania jakichś osobistości, czy też podczas różnorakich konferencji oraz zjazdów. Trwa on niezbyt długo, około trzech godzin. Przyjęcie to odbywa się przede wszystkim w pozycji stojącej, a goście obsługują się sami. Forma bankietu angielskiego jest bardzo wygodna zwłaszcza wówczas, gdy spodziewana jest duża liczba gości. Kelnerzy mają za zadanie przede wszystkim częstować alkoholem, choć i tę część obsługi często się eliminuje na rzecz ustawienia napojów alkoholowych na specjalnie w tym celu przygotowanych stołach. Wśród napojów alkoholowych znajdować powinny się wódki, wina wytrawne, a także koniaki. Bankiet angielski rozpoczyna się najczęściej aperitifem i w tym przypadku obsługa kelnerska jest niezbędna. Na początku bankietu angielskiego gospodarz ma również za zadanie powitać wszystkich gości.

Posiłki na tego typu przyjęciach spoczywają na głównym stole. Stoły rozkłada się w formie prostokąta, liter bądź też w rzędzie – w zależności od ilości zaproszonych osób, kształtu sali itd. Najważniejsze jest, by uczestnicy przyjęcia mieli do stołów łatwy dostęp, a także w sposób swobodny mogli wybierać potrawy oraz nakładać je na talerze. Na kelnerskich stolikach pomocniczych znajdują się zastawy oraz sztućce, a z boku sali ustawia się czasem inne stoliki, przy których można spokojnie przysiąść, zjeść wcześniej wybraną potrawę bądź też spędzić czas w węższym gronie.

Uwaga! Nie każdy bankiet typu angielskiego przewiduje jednak przygotowanie miejsc siedzących.

Ze względu na samoobsługę gości i centralną role, jaką w tego typu przyjęciach odgrywa stół, należy zwrócić szczególną uwagę na jego nakrycie (tradycyjnie stoły angielskie nakrywa się białymi obrusami) i menu, które powinno być różnorodne także pod względem kolorystycznym. Największą popularnością w czasie bankietu angielskiego cieszą się zdecydowanie zimne zakąski (na stole powinno się ich pojawić od 6 do 8), więc ich dobór powinien być otoczony szczególną pieczołowitością. Zaleca się podawanie przede wszystkim zimnych zakąsek z ryb, drobiu, wędlin, sałatek. Co do dań gorących to te z kolei trzeba zaplanować tak, by ich spożywanie było możliwe w pozycji stojącej. Takie przyjęcie kończy zazwyczaj podanie kawy bądź też herbaty.

Byliście kiedyś na bankiecie angielskim? Jak Wam się podobało?

OCENA
1.32
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =