Na czym polega przyjęcie bufetowe?

Savoir-vivre    
ocena

Podstawowa zasada rządząca przyjęciem bufetowym dotyczy tego, iż dania na tego typu imprezach ustawione są na bogato zdobionych stolikach bufetowych. Stoły te przygotowane są zazwyczaj w centralnej części sali bądź pod ścianą. Bufet charakteryzuje się tym, iż jest przyjęciem mniej oficjalnym, podczas którego goście mogą się swobodnie przemieszczać i komunikować ze sobą.

Na czym polega przyjęcie bufetowe?

photoxpress.com

Z reguły bowiem przyjęcia bufetowe odbywają się na stojąco. Istnieje jednak możliwość zapewnienia gościom miejsc do siedzenia – wówczas przeznaczone do tego stoliki ustawia się z dala od stołów głównych, aby uczestnicy przyjęcia mogli przy nich spokojnie zasiąść i porozmawiać. Nie zaleca się rozstawienia samych krzeseł, gdyż te łatwo jest przesuwać i dostawiać na przykład do stołów bufetowych, co mogłoby innym utrudniać do nic dostęp.

Przyjęcie bufetowe rozpoczyna się krótkim przywitaniem gości przez gospodarza i zaproszeniem do jedzenia. Imprezy tego typu odbywają się zwykle wieczorem i trwają krótko – od 2 do około 3 godzin. Planując menu na tę okoliczność należy wziąć pod uwagę, iż większość potraw uczestnicy przyjęcia spożywać będą na stojąco, dlatego też nie mogą być  to dania zbyt wodniste czy bardzo gorące. Należy zadbać zatem o potrawy łatwe w konsumpcji, lecz także różnorodne. Świetnie w tej sytuacji sprawdzają się zimne oraz ciepłe przekąski: wszelkie sałatki, zimne pieczenie, koreczki czy kompozycje z wędlin. W połowie przyjęcia można zaserwować również bardziej konkretny ciepły posiłek. Na stole nie powinno zabraknąć również ciast i deserów.

Innym istotnym elementem przyjęcia bufetowego jest barek. Napoje bezalkoholowe oraz alkoholowe powinny być dopasowane do gustów gości, a także do spożywanych potraw. Najlepiej zabezpieczyć się na każdą okazję i wyposażyć barek w wino czerwone, białe, wódkę, inne mocniejsze trunki, wodę mineralną, soki i ewentualne dodatki do drinków takie jak lód, tonik czy coca-cola. W barku nie może oczywiście zabraknąć również kawy oraz herbaty. Przyjmuje się, że początkowo gospodarze częstują gości napojami i nalewają im alkohol do kieliszków, z czasem obowiązek ten przechodzi już jednak na samych uczestników przyjęcia, którzy następnie obsługują się sami.

Będąc osobą zaproszoną na przyjęcie bufetowe należy również pamiętać o zachowaniu kilku zasad. Przede wszystkim po rozpoczęciu imprezy przez jej organizatora nie należy pchać się do stołów ani też jeść w nadmiarze, bez względu na ilość i jakość potraw. Umiar w jedzeniu należy w końcu do zachowań w dobrym tonie. Nie należy także blokować innym gościom dojścia do stołów bufetowych – przestrzeń ta ma być ogólnie dostępna, gdyż w całej imprezie odgrywa główną rolę.

 

Uczestniczyliście kiedyś w przyjęciu bufetowym? W jakich okolicznościach? Jak Wam się podobało?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Na przyjęciu u Hajeczki ;)

~ wisus / 2016-04-08 16:39:31
oceń komentarz: (0) (1)

Niech autor amator zaprzestanie wypisywania błędnych porad. W artykule wiele pół prawd, a już informacja o nalewaniu trunków przez samych gości jest kuriozalna.

~ S-V / 2017-08-12 10:41:49
oceń komentarz: (5) (0)