Niespodziewani goście - jak się zachować?

Savoir-vivre    
ocena

Siedzimy wygodnie przed telewizorem w ulubionym dresie i bez makijażu lub wybieramy się właśnie na zakupy, bo w lodówce pusto, u drzwi rozlega się dzwonek, a za nimi stoją rodzice, przyjaciele lub inni znajomi, składając nam tym samym bardzo kłopotliwą i niezapowiedzianą wizytę.

Niespodziewani goście - jak się zachować?

pixabay.com

Jest to o tyle krępująca sytuacja, że nie jesteśmy na nią przygotowani, nie zawsze znajdziemy w domu cokolwiek słodkiego „do kawy”, a wielokrotnie nasz strój, w którym witamy gości, pozostawia wiele do życzenia.

Bardzo ważne jest, aby w czasie takiego niezapowiedzianego nalotu gości nie okazywać zbytniego skrępowania ewentualnym bałaganem lub niestosownym strojem, w którym otworzyliśmy drzwi. We własnym domu mamy prawo mieszkać i ubierać się jak tylko chcemy, szczególnie w wolnym czasie, a jedynym niestosownym elementem jest tutaj właśnie ta - niepoprzedzona żadną informacją - wizyta.

Nie należy jednak gości traktować również zbyt oschle i nieuprzejmie z tego powodu. Każdy ma prawo okazać przecież pewne roztargnienie, nie przewidzieć, że taka niezapowiedziana wizyta może wprawić gospodarza w zakłopotanie oraz, że poczuje się on urażony. Wielokrotnie jest  to przecież wyraz sympatii i przyjaźni, a odwiedziny jedynie spontaniczną chęcią spędzenia wspólnie wolnego czasu, o co nikogo nie należy winić.

Jednak trudno skrępowania nie okazać, kiedy serwujemy naszym gościom jedynie herbatę z cytryną, a stół świeci pustkami. Jeżeli są to rzeczywiście bliskie nam i dobrze znane osoby, nie będzie niczym nieuprzejmym pozostawienie ich na chwile samych, oczywiście, jeżeli są w grupie i szybkie wyjście do sklepu po coś do jedzenia. W ten sposób po krótkiej nieobecności będziemy już mogli bez skrępowania spędzić mile czas w towarzystwie najbliższych i nie obawiać się opinii gospodarza niezbyt gościnnego i nieuprzejmego.

Znacznie trudniejsza sytuacja pojawia się w momencie, kiedy goście wpadają bez zapowiedzi, kiedy akurat wychodzimy z domu. Jeżeli jest to wcześniej umówione spotkanie niestosowne będzie odwoływanie go w ostatniej chwili. Dlatego należy gości bardzo grzecznie przeprosić, wyjaśnić dlaczego spotkanie nie może się teraz odbyć i koniecznie umówić się na inny dogodny dla wszystkich termin, ewentualnie na telefon w celu jego ustalenia, aby goście nie poczuli się nieproszeni i niezbyt mile widziani.

Jednak jeżeli wybieramy się akurat na spacer, zakupy lub do kina, a bilety na seans nie zostały jeszcze wykupione, warto zrezygnować z tego wyjścia i przełożyć je na inny termin. Bo choć to odwiedzające nas znienacka osoby zachowały się niestosownie, my nie powinniśmy przyjmować tej samej taktyki i ugościć ich.

UWAGA!

Uwaga! By uniknąć skrępowania niespodziewaną wizytą, warto przechowywać w domu jakieś przekąski lub słodycze, którymi w awaryjnej sytuacji poczęstujemy gości. Dobrze też pamiętać przepisy na błyskawiczne sałatki z produktów zawsze dostępnych w lodówce.

Jak zachowujecie się w sytuacjach, gdy ktoś składa Wam niezapowiedzianą wizytę? Opiszcie swoją reakcję w komentarzach.

OCENA
1.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =