Przyjęcie, spotkanie typu herbatka - jak je zorganizować?

Savoir-vivre    
ocena

Przyjęcia typu „herbatka” kojarzące się przede wszystkim z brytyjskimi serialami, gdzie pani domu popijając z gośćmi herbatkę z mlekiem siedzi w wytapetowanym kwieciście pokoju. Ze względu na swój niezobowiązujący charakter, a także nieskomplikowane menu przyjęcia tego typu stają się coraz popularniejsze w Polsce.

Przyjęcie, spotkanie typu herbatka - jak je zorganizować?

morguefile.com

Przyjęcie odbywa się w salonie, a nie tak jak reszta posiłków w jadalni. Dzięki temu spotkanie nabiera odprężającego charakteru. Goście, usadzeni na sofie, lub fotelach czują się tam o wiele bardziej swobodniej. Jeśli w salonie nie ma odpowiedniego -niskiego stolika, należy zadbać o to, aby goście mieli gdzie odstawiać filiżanki oraz talerzyki.

UWAGA!

Na przyjęcie typu „herbatka” zaprasza się między godziną 16-17:00. Jeżeli przyjęcie przeciągnie się do późna, można zaproponować gościom kolację.

Jak sama nazwa wskazuje na przyjęciu podawana jest głównie herbata. Parzy się ją w czajniczku tuż przed podaniem. Filiżanki wraz z talerzykami i łyżeczkami ustawia się na tacy. Dodatkowo należy przygotować cukiernicę wraz z łyżką, dzbanek z mlekiem, oraz plasterki cytryny. Gdy znamy preferencje swoich gości, co do picia herbaty możemy przygotować jeszcze miód, lub zaparzyć dla nich zieloną lub czerwoną herbatę. Oczywiście trzeba być przygotowanym, że niektórzy mogą zażyczyć sobie filiżanki kawy, albo szklankę soku.

„Herbatka” nie jest przyjęciem o charakterze oficjalnym takim jak bankiet lub obiad. Zamiast kilkudaniowego posiłku serwuje się gościom tak zwany- poczęstunek. Mogą być to tartinki, wszelkie rodzaje ciast i ciasteczek, czasami gospodarz może pokusić się o przygotowanie innych przekąsek, jak kanapki, czy łatwe do zjedzenia owoce. W zależności od serwowanego poczęstunku- przygotowuje się widelczyki deserowe.

Gospodarz podaje gościom filiżankę lewą ręką, napełniając ją herbatą, trzymaną w prawej ręce. Wówczas gospodarz rozkłada przed gośćmi talerzyki na poczęstunek. Herbatę z filiżanki pijemy trzymając spodek w drugiej ręce. Nigdy nie odstawiamy spodka na kolana, podobnie robimy z talerzykiem deserowym.

menu na przyjęciemorguefile.com

Braliście kiedyś udział w tego rodzaju spotkaniu? Podobało Wam się? Dajcie znać.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =