Składanie serwetek – styl francuski (+film)

Savoir-vivre    
ocena

W restauracjach często widuje się serwetki złożone w trzy, leżące obok siebie trójkąty. Zwykle biała chusta leży na dużym talerzu. Przygotowanie takiej serwetki to najprostszy z możliwych wzorów. Wystarczy poświęcić niewiele czasu, aby stół wyglądał bardziej elegancko.

Składanie serwetek – styl francuski (+film)

sxc.hu

Serwetka ułożona zgodnie z francuskim wzorem, spełnia najważniejsze warunki elegancji. Jest skromna i gustowna. Wzór nie jest zbyt wymyślny, więc pasuje do uroczystych okazji.

Powinna być starannie przygotowana, chociaż złożenie jej nie zajmie dużo czasu. Wyprasowaną serwetkę, najlepiej z białego materiału, składa się na pół, w trójkąt. Jeśli jest taka potrzeba, można wyprasować zgięty bok trójkąta. Następny, nieco trudniejszy krok to złożenie boku figury. Dużą część serwetki (około 2/3) zagina się w lewą stronę. Dół zaginanego trójkąta powinien być widoczny na talerzu. Otrzymamy w ten sposób rulon, trochę podobny do „opakowania” kebaba. Następnie tak samo składa się pozostawioną wcześniej, prawą część chusty. Teraz serwetka wyglądać będzie, jakby złożono ją z trzech trójkątnych rulonów. 1. Krok pierwszy

  Najlepiej, żeby chusta była duża, ponieważ będzie ozdabiać największy talerz. Nie trzeba przygotowywać małych serwetek na małe talerzyki.

 2. Krok drugi

  Serwetki w stylu francuskim przygotowuje się na eleganckie okazje. Papierowa nie będzie więc pasować. Jaki materiał należy wybrać? Zależy od okazji, może być jedwab, bawełna, najlepiej, żeby nie był zbyt sztywny. Chusteczka może mieć delikatny haft, najlepiej jasny. Jeśli należy do właściciela restauracji i znajdzie się w jego lokalu, można wyszyć niezbyt duże logo restauracji. Wówczas haft może kolorami pasować do znaku firmy. Nie należy natomiast ozdabiać serwetki innymi sposobami, ponieważ nie będzie to zbyt gustownie wyglądać.

 3. Krok trzeci

  Serwetka powinna leżeć na talerzu, położenie jej na stole wyglądałoby nieelegancko. Po zdjęciu serwetki z talerza, dobrze byłoby elegancko zwinąć ją i położyć obok niego. Rzucona na środek stołu, mogłaby wywołać niezbyt przychylne uczucia innych osób.

 4. Krok czwarty

  Dlaczego biała? Czerń i biel wydają się najbardziej eleganckie. Czarna serwetka nie pasuje jednak do położenia jej na talerzu. Nie wypada przynosić czarnej chusty, gdyż ma ona swoją symbolikę. Mogłaby spowodować mieszane uczucia u gości. Biała natomiast prezentuje się bardziej higienicznie i elegancko, pasuje do każdej okazji.

Zobacz, jak poprawnie złożyć serwetkę - Pozytywna Kuchnia (YouTube)

Jak najczęściej składacie serwetki? Który ze sposobów jest Waszym zdaniem najlepszy?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =