Spinka do krawata - zasady savoir vivre

Savoir-vivre    
ocena

Spinki do krawatów mają swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy uważają je za staroświeckie, inni chętnie ozdabiają nimi krawat. Dobrze dobrana spinka może wyglądać gustownie i ozdabiać garnitur.

Spinka do krawata  - zasady savoir vivre

photoxpress.com

Spinki do krawatów powinno się nosić z wyczuciem. Zazwyczaj zakłada się je na bardzo uroczyste okazje. Spinanie krawata w pracy, a także na luźnych przyjęciach, może być odebrane jako niepotrzebna, nadmierna elegancja, czyli dodatek w złym guście.

Spinkę przytwierdza się w połowie krawata i koszuli, między dwoma guzikami. Zbyt wysoko wpięta za bardzo „rzuca się w oczy”, co według etykiety wygląda niegustownie. Bardzo źle prezentuje się założona wysoko spinka, gdy mężczyzna rozpina lub zdejmuje marynarkę.

Każda ozdoba, również spinka do krawata, powinna być skromna. Ładnie będzie wyglądać wąska i niewielka. Savoir – vivre doradza, żeby wybrać w prostokątnym kształcie, ponieważ taki będzie najbardziej dyskretny i klasyczny. Najlepiej, żeby była gładka. Mężczyźni, preferujący bardziej ozdobne, powinni wybierać je z dużym wyczuciem. Skomplikowane wzory, nietypowy kształt uchodzą za okazywanie przesady. Etykieta powtarza, że w elegancji najważniejszy jest umiar. W przypadku tej biżuterii jest to bardzo istotne, ponieważ zazwyczaj spinki zakłada się na specjalne, uroczyste okazje.

spinka do krawata jak nosićphotoxpress.com


Kolor jest istotną sprawą. Spinki przeważnie są złote lub srebrne. Jeśli pozostałe elementy biżuterii są złote, spinka również powinna mieć taką barwę. Kiedy obrączka, zegarek i spinki przy mankietach będą srebrne, spinka nie może być w innym kolorze. Tutaj również sugeruje się umiar. Mieszanie barw, szczególnie męskiej biżuterii, uważa się za zbyt ekstrawagancki pomysł a także za przejaw złego gustu właściciela.

Kolory spinek dobrze dopasować również do całego stroju, najbardziej do ubarwienia krawatów. Srebrna spinka na jasnym krawacie może być niewidoczna, z kolei złoto przy skromnym stroju wygląda niezbyt dobrze.

Niektórzy są zwolennikami ozdobnych szpilek do krawatów, spinki wydają się jednak bardziej odpowiednie, w lepszym guście. Szpilki raczej kojarzą się ze starodawnymi ubiorami, niemodnymi w dzisiejszych czasach. Spinki także mogą mieć swoich przeciwników, ale zakładanie ich nie jest, jak podpowiada etykieta, w złym guście, jeżeli towarzyszą odpowiednim strojom i uroczystościom. Najważniejszy jest umiar i dobry gust dlatego powinny być uzależnione od ogólnego wyglądu.

Czy ubierając się, kierujecie się etykietą? Czy przestrzeganie zasad savoir vivre'u na co dzień jest dla Was istotne?

OCENA
2.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Kompletna bzdura - Szpilka zawsze lepsza od spinki.

~ ed / 2016-10-25 09:17:10
oceń komentarz: (0) (0)