Stypa - czy organizować i jak się zachować?

Savoir-vivre    
ocena

Śmierć jest bardzo bolesnym wydarzeniem, któremu musi stawić czoła cała rodzina. Jak należy się zachować, aby nie skomplikować i tak trudnej już sytuacji? Jak zorganizować i jak taktowanie zachowywać się na stypie?

Stypa - czy organizować i jak się zachować?

photoxpress.com

Sama decyzja o uczestnictwie w pogrzebie jest wyrazem szacunku, który oddajemy zmarłemu i jego rodzinie. Uczestnictwo w ceremonii zobowiązuje nas do stosownego ubioru (wybieramy ubrania w kolorze ciemnym- czarny niekoniecznie), jeśli zostaniemy zaproszeni na stypę, nie wypada nam odmówić.

Stypa - to krótki poczęstunek, organizowany przez najbliższych zmarłego. Zapraszani są na nie żałobnicy, obecni na pogrzebie. Organizacja stypy nie jest obowiązkowa, jednakże jest to zwyczaj głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. Celem stypy jest wspominanie osoby zmarłego, natomiast uczestnictwo w niej to wyrażenie naszego wsparcia ludziom, dotkniętych stratą kogoś bliskiego.

Stypę można zorganizować zarówno w domu, jak i w restauracji. Należy jednak pamiętać, że ma być ona tylko skromnym poczęstunkiem, na którym najlepiej zaserwować jedno ciepłe danie, kawę, herbatę oraz ciasto. Stypa nie powinna długo trwać. Rodzina na pewno będzie chciała zostać sama.

Wśród żałobników mogą też być osoby przyjezdne. Być może będą się spieszyć, aby ruszyć w drogę powrotną. Wcześniej musimy się upewnić, czy nie będą one potrzebowały noclegu.
I najważniejsze - wyłączamy telefony komórkowe na stypie, albo jeśli to niemożliwe- wyciszamy je.

Czy organizowanie stypy jest konieczne? Jakie zachowania są niedopuszczalne? Podzielcie się swoimi opiniami w tej kwestii?

OCENA
2.83
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =