Taktowne zachowanie - definicja

Savoir-vivre    
ocena

W zasadzie nie ma jednej definicji taktu. Takt to właściwe zachowanie w różnych życiowych sytuacjach, dobre wychowanie, poprawny sposób bycia, zgodny z obyczajami- zakorzenionymi w danej kulturze.

Taktowne zachowanie - definicja

morguefile.com

Dobre wychowanie polega na poszanowaniu swoim zachowaniem uczuć innych osób. Jest swego rodzaju wrażliwością, a nawet empatią na otaczająca nas rzeczywistość. Przewidzeniem reakcji drugiej osoby na określone zachowanie i nie dopuszczenie do sytuacji, aby źle się ona poczuła.

Człowiek taktowny, to taki, który wie, jak się zachować w rozmaitych sytuacjach. Nie brak mu obycia towarzyskiego. Jest grzeczny i uprzejmy. Nie dopuszcza do niezręcznych sytuacji, a jeśli taka się pojawi, znajduje rozwiązanie lub łagodzi ją. Taktowność polega również na wyrafinowanym sposobie zachowania w obliczu gaf, popełnianych przez innych ludzi.

Taktowności możemy nabyć w wyniku obserwacji innych ludzi. Śledząc ich zachowanie i reakcje wyrabiamy sobie coś w rodzaju  „kodeksu społecznego”. Można ją również sobie wypracować poprzez kontrolę swoich stanów emocjonalnych. Jeśli jesteśmy osobą wybuchową, często poprzez swój charakter zapominamy o zasadach dobrego wychowania.

etykietamorguefile.com

Czy uważacie się za ludzi taktownych? Czekamy na Wasze oceny!

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =