Zachowanie przy stole

Savoir-vivre    
ocena

Wspólny posiłek wraz z całą rodziną przez wiele wieków stanowił element tradycji. Dziś, niestety, z powodu zmian naszego stylu życia i zawrotnego jego tempa, tradycja ta powoli odchodzi w niepamięć.

Zachowanie przy stole

sxc.hu

Obecnie wspólne obiady są coraz rzadsze. Każdy z członków rodziny wraca do domu o innej porze, jesteśmy zabiegani i spieszymy się po pracy lub szkole na inne zajęcia, a obiad czy kolacja często stanowią jedynie szybkie, konieczne dostarczenie naszemu organizmowi paliwa. W niepamięć odchodzą długie posiłki przy wspólnym stole, podczas których cała rodzina miała czas na rozmowy, relacje z wydarzeń całego dnia, okazanie sobie zainteresowania i spędzenia odrobiny czasu razem.

Dziś posiłki stają się szybkie i nie poświęca się im takiej uwagi jak kiedyś. W związku z tym odżywiamy się też gorzej i jesteśmy mniej odporni na choroby. Częściej mamy problemy z niestrawnością. Tracimy apetyt lub omijamy posiłki, bo jesteśmy zbyt leniwi, by poświęcić czas na ich przygotowanie. Co podać na stół, w świecie, gdzie coraz mniejszą wagę przywiązuje się do obiadowania, żeby mile zaskoczyć rodzinę?

Nie tylko to, co podamy na stół robi wrażenie, równie ważne jest, w jaki sposób posiłek zostanie podany. Przygotowaniu stołu należy także poświęcić czas. Postaw na nim kilka serwetek ułożonych w wymyślnym stylu (spodoba się dzieciom), starannie nakryj stół i ułóż sztućce. Już sam widok przygotowanego stołu wzbudza apetyt i potęguje oczekiwanie na posiłek.

Wyłącz telewizor, nie będzie potrzebny, spróbuj czas posiłku przeznaczyć na rozmowę lub po prostu bycie razem. Nie ma zbyt wielu okazji, podczas których cała rodzina może przebywać i rozmawiać. Wspólny posiłek jest jedną z nich, wykorzystaj to. Telewizor będzie wam tylko przeszkadzać. Lepiej wprowadzić miły nastrój, zaskakując domowników puszczonymi w tle  dźwiękami muzyki.

Pamiętaj jakie są ulubione potrawy członków twojej rodziny. Staraj się ich tym mile zaskoczyć. Docenią pamięć i poczują, że posiłek jest przygotowany z myślą o nich.

Od czasu do czasu ugotuj coś nietypowego, na przykład coś z kuchni chińskiej czy indyjskiej. Zaskocz rodzinę pomysłowością i egzotyką na twoim stole. Sięgnij czasem po stary zapomniany przepis lub poszperaj w poszukiwaniu nowych receptur. W dzisiejszych supermarketach można dostać nawet najbardziej wyszukane przyprawy i egzotyczne sosy, nie powinno więc być problemu z zakupieniem niezbędnych składników.

Zaskocz rodzinę dobrym nastrojem. Nie poruszaj podczas jedzenia kwestii, które mogą zburzyć atmosferę i nie pozwól na to innym. Jeżeli problemy rodzinne cię nurtują, wybierz inną porę, niż pora posiłku. Niech wspólny obiad czy kolacja kojarzą się wszystkim z pozytywnymi uczuciami.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =