Bukiet ślubny – zwyczaje weselne

Ślub    
ocena
Ślubny bukiet to najważniejsza ozdoba panny młodej. Niektóre panny powierzają wykonanie bukietu bliskiej osobie. Wiązanki można zamówić też w kwiaciarni. Kto powinien odebrać bukiet i podarować go pannie młodej?

Bukiet ślubny – zwyczaje weselne

sxc.hu

Wykonanie bukietu ślubnego zamawia przyszła małżonka. Zgodnie z tradycją powinna wybrać kwiaty w jasnym odcieniu, przy czym nie musi to być biel. Wiązankę odbiera się w dniu ślubu. Według zwyczaju po bukiet przychodzi do kwiaciarni pan młody lub wyznaczona przez niego osoba. Następnie przyszły mąż wraz z bliskimi przyjeżdża do domu narzeczonej.

Dawniejsze obyczaje nakazywały, aby po drodze pan młody wkupił się w łaski rodziny ukochanej, czyli zatrzymywał się, aby podarować tzw. wykupne, dzięki któremu mógł ruszyć w dalszą drogę do oczekującej go narzeczonej. Zazwyczaj najpierw witali go w domu przyszli teściowie, a on czekał, aż panna młoda pojawi się ubrana w ślubną suknię. Wówczas wręczał jej bukiet, a ona wpinała mu kwiaty do butonierki.

Teraz kontynuowanie takiej tradycji w wielu rodzinach, zwłaszcza w dużych miejscowościach, odchodzi w przeszłość. Częściej przyszły mąż czeka na ukochaną, a ona pierwsza wita go w swoim domu. Pomimo tej zmiany zachowuje się zwyczaj przekazania wiązanki ślubnej narzeczonemu, który następnie powinien podarować ją przyszłej małżonce. Narzeczona nadal wpina kwiaty do butonierki w marynarce ślubnego garnituru.

Następnie państwo młodzi powinni otrzymać błogosławieństwo od rodziców, którzy wyrażają radość ze ślubu, życzą parze szczęścia i polecają ją boskiej opiece. Po tej ceremonii państwo młodzi i wszyscy zgromadzeni idą do kościoła.

bukiet panny młodej zwyczajesxc.hu

Z wiązanką ślubną wiąże się także inny zwyczaj. Podczas weselnej imprezy panna młoda rzuca bukiet za siebie, a niezamężne kobiety powinny go łapać. Która z panien złapie kwiaty, ta w najbliższym czasie powinna wyjść za mąż. Dawniej młoda mężatka rzucała kwiaty na oczepinach. Wówczas z głowy panny młodej zdejmowano wianek, ścinano jej długie włosy i nakładano na głowę czepek.

Czy savoir – vivre każe kontynuować zwyczaje związane z bukietem ślubnym? Etykieta nakazuje szacunek do tradycji, ale wraz ze zmianą czasów zmieniają się także zwyczaje, co savoir – vivre także szanuje. Jeśli jednak tradycja zachowuje się w rodzinie, a państwo młodzi chcą ją kontynuować, nie należy doradzać przywiązania do nowoczesności.

Jakie znacie zwyczaje związane z bukietem Pani Młodej? Podzielcie się nimi w komentarzach.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =