Co na prezent na ślub cywilny?

Ślub    
ocena

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co i czy w ogóle kupować prezent na ślub cywilny. Wszystko zależy od tego czy para decyduje się wyłącznie na ślub cywilny, a także od tego czy jesteśmy gośćmi zaproszonymi tylko na ślub (bez przyjęcia). Zawsze natomiast warto mieć przy sobie kwiaty.

Jeśli para bierze wyłącznie ślub cywilny, traktujemy to jako tradycyjne przyjęcie weselne. Dajemy więc kwiaty, pieniądze albo prezenty. Nie ma znaczenia czy przyjęcie zorganizowane jest na sto czy piętnaście osób. Jeśli jesteśmy zaproszeni nie wypada przyjść bez podarunku. Inaczej wygląda sytuacja kiedy para bierze dwa śluby i wiemy, że w najbliższej przyszłości para weźmie ślub kościelny. W takim przypadku na ślub cywilny przychodzimy z kwiatami lub słodyczami i z pamiątkowymi kartkami. Natomiast pieniądze i prezenty wręczamy po ślubie kościelnym.

Często zdarza się także, że dostajemy zaproszenie tylko na ślub cywilny. Nie idziemy na przyjęcie. W takiej sytuacji przychodzimy tylko z kwiatami. Prezent możemy kupić kiedy idziemy na ślub koleżanki lub kolegi z pracy i wybieramy się na uroczystość większą grupą. Jest to tzw. prezent składkowy i będzie to na pewno miła niespodzianka dla Młodej Pary. Podobnie postępujemy kiedy idziemy razem z przyjaciółmi na ślub zaprzyjaźnionej pary. Będzie to miły gest z naszej strony.

Od dłuższego już czasu zamiast prezentów dajemy na ślubach pieniądze. Dotyczy to zarówno ślubu kościelnego, jak i cywilnego. Jeśli jednak chcemy wręczyć prezent może to być elegancka pościel, komplet garnków lub kieliszków, zastawa porcelanowa, sztućce albo coś, co przyda się do wystroju mieszkania. Może to być obraz lub lustro, ale pamiętajmy, by nie uszczęśliwiać młodych na siłę. Przed weselem możemy także zapytać czy jest lista prezentów, zwyczaj u nas jeszcze rzadko praktykowany, ale spotykany.

Uważacie, że ślub cywilny nie zobowiązuje gości tak bardzo jak kościelny? Podzielcie się opiniami.

OCENA
4.88
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =