Jak fotografować ślub w kościele?

Ślub    
ocena

Fotografowanie ceremonii ślubu jest nie lada wyzwaniem. Po pierwsze, musimy się tutaj zmierzyć z kiepskim oświetleniem. Większość polskich kościołów jest, niestety, dosyć ciemna, dlatego jasne obiektywy będą tutaj bardzo potrzebne. Po drugie, musimy mieć na uwadze księdza prowadzącego ceremonię. Często to od niego zależy powodzenie naszej sesji. Na ogół księża nie robię problemów, zwłaszcza jeśli posiadamy stosowne zaświadczenie z kurii metropolitarnej o odbyciu specjalnego kursu dla fotografów i kamerzystów. Posiadając takie zaświadczenie, od razu dajemy księdzu do zrozumienia, że mamy pojęcie o fotografowaniu tego typu uroczystości.

Jak fotografować ślub w kościele?

sxc.hu

Warto jednak dodatkowo uzgodnić z księdzem zaplanowane kadry. W większości przypadków nie powinno być problemów, zdarzają się jednak tacy osobnicy, którzy za wszelką cenę będą utrudnić nam pracę. Zdarza się, że ksiądz specjalnie zasłania nam plecami kadr, kiedy chcemy zrobić zbliżenie Panny Młodej w trakcie przysięgi lub każe nam usiąść w trakcie ceremonii. Bez względu na okoliczności, musimy swoją pracę wykonać należycie. Pamiętajmy jednak, żeby nie zbliżać się do ołtarza, bez względu na to jak bardzo przyjazny będzie ksiądz, w żaden sposób nie próbujmy go przestawiać i nie ustawiajmy się pomiędzy księdzem a Parą Młodą. Ponadto, starajmy się pracować możliwie dyskretnie. Ostatnio coraz bardziej popularny staje się w Polsce, dokumentalny, reporterski styl fotografowania ślubów. Fotograf nie powinien więc rzucać się w oczy, raczej pozostać jedynie czujnym obserwatorem, gotowym do strzału w każdym momencie.

UWAGA!

Pamiętajmy, przede wszystkim, żeby sprawdzić przed wyjściem z kościoła wartość ISO, żeby się nie okazało, że wychodzimy z kościoła na słońce i chcemy fotografować przy ISO 3200, w dodatku z szeroko otwartą przysłoną. Musimy tutaj znacznie zmniejszyć ekspozycję. Dobrze, jeśli mamy chwilę czasu na zrobienia kilku zdjęć próbnych i odpowiednie skorygowanie ekspozycji zanim pokażą się Państwo Młodzi.

W trakcie ceremonii, rodzicom Pary Młodej czasami trudno jest ukryć emocje. Warto się przygotować na takie kadry, tak samo czujnie obserwujmy Parę Młodą. Nigdy nie wiadomo, kiedy Panna Młoda czule spojrzy na swojego wybranka albo Pan Młody roześmieje się pod wpływem opowiedzianej przez księdza anegdoty. Warto uchwycić takie momenty, bo to one są właśnie niepowtarzalne na ślubie. Pamiętajmy również, aby nie koncentrować się tylko na głównych bohaterach. Przejdźmy się po kościele, uwieczniając gości, poszukajmy ciekawych kadrów ukazujących architekturę kościoła.

Jak już pisałem, fotografowanie w kościele wymaga jasnych obiektywów. Przydaje się także lustrzanka wyposażona w matrycę pełnoklatkową, która pozwala podbić wartość ISO, bez wyraźnego zwiększenia poziomu szumów.

Czasami możemy wspomóc się lampą błyskową. Sporo kościołów ma jednak wysokie sufity, a ściany za nami są na tyle daleko, że nie sposób odbić od nich błysku, więc pozostaje nam tylko błysk na wprost lub skierowanie lampy na sufit i skorzystanie z kawałka plastiku dodawanego do lamp (przynajmniej w przypadku Speedlight SB-900), który odbije część światła w kierunku głównego motywu. Stosunkowo trudnym do sfotografowania motywem jest wyjście Pary Młodej z kościoła. Wychodzimy bowiem z ciemności do jasnego otoczenia, w dodatku rodzina i znajomi obrzucają Parę Młodą ryżem, co też warto byłoby uchwycić.

W momencie rzucania ryżu, warto sfotografować ich obiektywem szerokokątnym, aby pokazać większy wycinek rzeczywistości, a zatem także ludzi rzucających ryżem.

Na koniec przypomnę jeszcze o tym, żeby mieć pod kontrolą stan akumulatorów w aparacie i lampie błyskowej oraz stan zapełnienia karty pamięci. Uchroni nas to przed wpadkami czy nerwowym zmienianiem karty pamięci lub akumulatora, na przykład, w trakcie przysięgi. Tak, tak, właściwe przygotowanie do fotografowania ceremonii ślubnej uwolni nas od wielu stresów.

Fotografowaliście kiedyś ślub w kościele? Jak Wam się podobały efekty?

OCENA
4.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =