Oczepiny weselne

Ślub    
ocena

Oczepiny to jeden z najpopularniejszych i ważniejszych elementów każdej weselnej zabawy. I jak to bywa z obyczajami weselnymi, ma swoją długą słowiańską tradycję. Sama nazwa tej zabawy wywodzi się od czepca, czyli nakrycia głowy, które mężatka zakładała po ślubie, w miejsce będącego atrybutem panieństwa wianka.

Oczepiny weselne

sxc.hu

Obecnie oczepiny to nieodłączny element każdej weselnej zabawy. Przede wszystkim polegają one na tym, że Młoda Para, tańcząc w rytm muzyki z zawiązanymi oczyma rzuca w grupkę kawalerów, w przypadku Pana Młodego swój krawat, a Panna Młoda rzuca w stronę niezamężnych kobiet swój welon. Po tym następuje przedstawienie szczęśliwców i wspólny taniec pary, która złapała należące do Nowożeńców atrybuty która, jak głosi przesąd, pierwsza ze wszystkich zebranych gości porzuci stan wolny.

Oczepinom odbywającym się o północy towarzyszy zwykle szereg konkursów, zabaw i tradycyjnych piosenek. Kilka najpopularniejszych przedstawiamy poniżej.

Ciekawą i doskonałą zabawą, jest „buteleczka”. Jest do niej potrzebna pusta butelka i zawiązany na długim sznurku długopis. Panu Młodemu należy zawiązać oczy i dać mu do ręki sznureczek z długopisem, którym zgodnie z instrukcjami i kierowaniem Panny Młodej ma trafić do stojącej na podłodze buteleczki. Kiedy już zadanie skończy się sukcesem, prowadzący zabawę mówi, że tak właśnie będzie wyglądała noc poślubna.

Inną, ciekawą zabawą są „baloniki”. Wodzirej prowadzący zabawę przygotowuje kilkanaście nadmuchanych baloników, a w każdym z nich karteczki z napisami „będę prać pieluchy”, „będę zmywać”, „będę odkurzać”, „będę sprzątać” itp. Następnie Państwo Młodzi na zmianę przekłuwają szpilkami poszczególne baloniki i odczytują, które obowiązki będą teraz do nich należały.

Kolejną wartą uwagi zabawą są „ciasteczka”. Biorą w niej udział zwykle trzy pary: nowożeńcy, świadkowie oraz para wyłoniona w trakcie oczepin. Panie kładą się na ustawionych w rzędzie krzesłach, każda z nich kładzie sobie na brzuchu lub dekolcie ciasteczko, które ich partnerzy muszą zjeść bez pomocy rąk.

Znaną i tradycyjną już zabawą w czasie oczepin jest tzw. zabawa w kotka i myszkę. Polega ona na tym, że wszystkie panny zbierają się na środku sali i tworzą kółeczko, w środku którego siedzi na krześle Panna Młoda. Pan Młody musi spróbować dostać się do niej i pokonać broniące jego żony panny. W zabawie tej role mogą się również odwrócić i to Panna Młoda może próbować dostać się do Pana Młodego siedzącego w środku kółka stworzonego przez kawalerów broniących jej męża.

Jakie inne zabawy weselne znacie? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =