Ślub cywilny - informacje

Ślub    
ocena

Ślub cywilny to jedna z form zawarcia związku małżeńskiego. Wiele par decyduje się na ślub cywilny. W przypadku ślubu konkordatowego nie jest potrzebne dopilnowanie wszelkich związanych ze ślubem cywilnym formalności, ponieważ należy to do obowiązków Kościoła.

Ślub cywilny - informacje

photoxpress.com

Sama uroczystość ślubu cywilnego odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego i nie trwa zwykle dłużej niż 20 minut. Na uroczystości zbiera się oczywiście para młoda, świadkowie oraz rodzina, bliscy i przyjaciele chcący towarzyszyć Młodej Parze w tym ważnym dniu. Bierze w niej również udział urzędnik udzielający ślubu.

Uroczystość rozpoczyna się od wygłoszenia przez urzędnika odpowiedniej mowy dotyczącej powagi i roli małżeństwa, po czym przyszli małżonkowie powtarzają po urzędniku słowa przysięgi potwierdzające chęć zawarcia związku małżeńskiego oraz obietnicę troski o trwałość i szczęście w małżeństwie. Na zakończenie tej części narzeczeni na znak zawartego związku zakładają sobie obrączki.

Po zakończeniu pierwszej i najważniejszej części ślubu cywilnego przychodzi kolej na następną. Jest nią podpisanie aktu małżeństwa, zarówno przez Młodą Parę jak i przez świadków oraz urzędnika Urzędu Stanu Cywilnego wobec którego zawarte zostało małżeństwo. Po tej ostatniej już oficjalnej części ślubu, przychodzi kolej na życzenia, gratulacje oraz toast. Zgodnie z tradycją jako pierwszy gratulacje Młodej Parze składa urzędnik udzielający ślubu, następnie świadkowie, a później wszyscy zebrani chcący dzielić się szczęściem ze świeżo poślubionymi. Jednak toast za zdrowie i szczęście Młodej Pary oraz życzenia składane są już zazwyczaj w innej, bardziej uroczystej sali.

Współcześnie wiele Par Młodych nadaje uroczystości nieco inny charakter decydując się zawrzeć ślub cywilny poza murami Urzędu Stanu Cywilnego. Do najpopularniejszych miejsc wybieranych przez narzeczonych należą m.in. dom jednego z narzeczonych, piękne lub ważne w życiu obojga miejsce na łonie natury czy wreszcie bardziej ekstrawaganckie, jak statek na pełnym morzu, samolot czy balon lecący nad miastem.

Problem polega jednak na tym, że ze względu na przepisy prawne ściśle określające sytuacje, w których ślub może zostać zawarty poza budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego, urzędnicy niechętnie zgadzają się na jego opuszczenie. Do takich sytuacji należy choroba jednego z małżonków, która uniemożliwia mu wyjście z domu, pobyt w szpitalu lub zakładzie karnym. Mimo to, w wielu miejscach w Polsce można już wziąć ślub cywilny w tzw. „terenie”, bez zbędnych problemów czy utrudnień ze strony urzędników.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
4.20
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =