Ślub konkordatowy - formalności

Ślub    
ocena

Ślub konkordatowy, dzięki podpisanej w 1993 roku i ratyfikowanej w 1998 roku umowie między państwem polskim a Kościołem, pozwala na uzyskanie ślubu ważnego zarówno wobec prawa, jak i Kościoła. Pozwala na uniknięcie niepotrzebnego formalizowania pięknej i romantycznej uroczystości kościelnej. Ponadto, dla osób wierzących, które uznają ślub kościelny zawarty przed Bogiem za jedyny ważny, konkordat stanowi prawdziwy postęp.

Ślub konkordatowy - formalności

photoxpress.com

Przygotowania do ślubu konkordatowego należy rozpocząć nie później niż na 6 miesięcy przed terminem planowanego ślubu. Podczas pierwszego spotkania, które odbywa się w kancelarii parafialnej, narzeczeni ustalają datę i godzinę ślubu oraz uzyskują informacje, jak będzie przebiegał proces dopełniania pozostałych formalności oraz kiedy należy się nimi zająć.

Następna wizyta w kancelarii powinna odbyć się nie wcześniej niż na 3 miesiące przed datą planowanej uroczystości. Narzeczeni powinni zabrać wtedy ze sobą do kancelarii świadectwo bierzmowania, świadectwo chrztu i zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o brak okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie te trzy dokumenty nie mogą być wystawione wcześniej niż na 3 miesiące przed datą ślubu, stracą bowiem swoją ważność. Ponadto narzeczeni powinni mieć również ze sobą zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego, dowody osobiste, dane świadków ślubu oraz specjalną licencję, czyli nic innego jak zgodę z rodzinnej parafii na ślub w innym kościele. Jeżeli ślub zawierany jest w parafii obcej obojgu narzeczonych, wystarczy jeżeli zgodę uzyska jedno z nich.

Na podstawie zgromadzonych dokumentów sporządzony zostanie protokół przedślubny, a narzeczeni uzyskają informacje o zapowiedziach, które muszą zostać odczytane w parafiach  narzeczonych oraz specjalne karteczki, które należy zabrać ze sobą do przedślubnych spowiedzi. Pierwsza powinna odbyć się jak najszybciej po spisaniu protokołu przedślubnego, a druga dzień przed ślubem lub najlepiej tego samego dnia, jednak ze względu na natłok spraw i stres związany z tym dniem jest to już rzadkością.

Przyszli małżonkowie spotykają się kancelarii po raz kolejny na tydzień przed ślubem. Spisany zostaje wtedy akt ślubu, a narzeczeni muszą dostarczyć zaświadczenie o odczytaniu zapowiedzi w parafiach obojga z nich, potwierdzenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej oraz obowiązkowo zabrać ze sobą oczywiście dowody osobiste.

Ostatnie formalności dopełniane są w dniu ślubu. Na 30 minut przed ceremonią do zakrystii powinny zostać dostarczone, najlepiej przez świadków potwierdzających swoją tożsamość dowodem osobistym, zaświadczenia o dwóch spowiedziach przedślubnych oraz obrączki. W czasie samej ceremonii dopełnia się ostatnia z formalności, a mianowicie po złożeniu przysięgi i założeniu obrączek następuje podpisanie przez Młodą Parę oraz kapłana udzielającego ślubu aktu ślubu potwierdzającego ich wolę, aby ślub kościelny miał również skutki cywilne. Natomiast później, w terminie nie dłuższym niż 5 dni, kościół w którym został zawarty ślub zobowiązany jest do przesłania odpowiednich dokumentów do Urzędu Stanu Cywilnego sporządzającego akt ślubu, który jest zwykle gotowy do odebrania po upływie 10 dni.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =