Buty sportowe - porady

Sport    
ocena

Zakup butów sportowych może przyprawić o zawrót głowy, kiedy okazuje się, jak dużo różnych jego rodzajów jest dostępnych na rynku. Najlepiej podczas wyboru kierować się przeznaczeniem butów.

Buty sportowe - porady

sxc.hu

Jeżeli szukamy obuwia sportowego, które ma nam głównie służyć do chodzenia, ponieważ lubimy lub musimy pokonywać dystanse pieszo, najlepiej wybrać takie, które jest dobrze amortyzowane, lekkie i z odpowiednią podeszwą.

Szukając obuwia sportowego, które pozwoli nam wygodnie uprawiać jogging, najlepiej zdecydować się na buty, które są lżejsze, ale również oferują dobrą amortyzację i wygodę dla stóp, które podczas biegu będą odczuwać ciężar całego ciała wraz z każdym naszym ruchem. Dobra amortyzacja jest tu jednak najważniejsza nie tylko ze względu na stopę, ale także na stawy. Możemy wybrać też obuwie, które kończy się za kostką, aby w ten sposób dodatkowo chronić je podczas biegu. W takich butach możemy nie tylko biegać, ale także spacerować czy ćwiczyć aerobik.

Jeżeli szukamy butów odpowiednich do treningu, takiego jak podnoszenie ciężarów, podczas którego obciążona będzie dolna część ciała, powinny być one masywniejsze i mieć również dużą siłę amortyzacji. Nie jest polecane przeznaczanie tego typu obuwia do biegania.

Buty sportowe do wspinaczki charakteryzują się mocną budową i ciemniejszym kolorem (przez co nie widać często zdarzających się zabrudzeń). Są zaprojektowane tak, aby zapewnić dobrą przyczepność na nierównej powierzchni.

Buty przeznaczone do tenisa zmodyfikowane są przez przedłużenie boków, co ma zapewnić odpowiednią amortyzację podczas opierania ciężaru ciała na boku stóp. Ich podeszwa jest gumowa, a same buty często wykonane są ze skóry.

Buty sportowe na co dzień cechują się różnorodnością kolorów i stylów, ale nie zapewniają dużego wsparcia stopie. Są dobre, by udać się na zakupy, na spacer do parku lub na co dzień, kiedy nie musimy pokonywać zbyt dużych odległości pieszo. Nie są odpowiednim obuwiem do uprawiania sportów, podczas których obciążona jest dolna część ciała. 

Przy wyborze butów pamiętajmy, że nie każda marka obuwia nadaje się do naszego rodzaju stopy. Wszystko zależy od tego, czy stopa jest raczej wąska, czy szeroka, a może bardziej lub mniej płaska. Koniecznie trzeba więc obuwie zmierzyć, zanim je zakupimy. Najlepiej mierzyć zakładając oba buty, nie spiesząc się z podjęciem decyzji. Dobrze, jeśli kupujemy obuwie w sklepie sportowym, gdzie będziemy mieć okazję przetestować je na większej odległości. Dzięki temu sprawdzimy, czy obuwie nie obciera, nie gniecie w okolicy kostki i jest odpowiednio dopasowane.

Czym kierujecie się przy kupnie sportowych butów? Na co zwracacie szczególną uwagę?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =