Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Sport    
ocena

Choć wydawać by się mogło, że długie mroźne zimy tak nas już znudziły, że marzymy tylko o gorącym, słonecznym i długim lecie, wbrew pozorom amatorów krótkich zimowych dni i uprawianych w tym sezonie sportów nie brakuje. Ostatecznie o ile biegać, pływać czy jeździć na rowerze można niemal przez cały rok, to w Polsce jeździć na nartach czy snowboardzie można tylko zimą. Stąd trudno się dziwić, że tak wiele osób z utęsknieniem wypatruje pierwszych opadów śniegu zwiastujących nadejście ich upragnionej pory roku.

Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

sxc.hu

Jednak kiedy lato w pełni, niewiele osób myśli o tym jak do sezonu narciarskiego należy się odpowiednio przygotować. I nie należy myśleć wyłącznie o odświeżeniu i przygotowaniu sprzętu, ale także, a nawet przede wszystkim o własnej kondycji i sprawności fizycznej. Jest to bardzo ważne ponieważ pozwala na długą i przyjemną jazdę na nartach, pozbawioną kontuzji czy urazów. Dlatego jeszcze nim zima zawita na stokach, należy już zawczasu podjąć odpowiednie kroki.

Cały sekret przyjemnej jazdy na nartach opiera się  na odpowiednim zapleczu kondycyjnym i fizycznym naszego ciała. Dlatego w pierwszej kolejności należy zatroszczyć się o odpowiednią gimnastykę i wzmocnienie tych mięśni, które w czasie zimowych szaleństw pracują najsilniej i najciężej. Zaliczają się do nich mięśnie nóg, brzucha, pośladków, grzbietu i barków. Zaleca się regularne ćwiczenia, przynajmniej kilka razy w tygodniu w krótkich seriach. Pozwoli to na ich sprawniejsze działanie na stoku, a poprzez odpowiednie rozgrzanie i wzmocnienie, skutecznie uchroni  przed ewentualną kontuzją.

Bardzo ważne, poza wzmocnieniem mięśni, jest również ich rozciągnięcie, które skutecznie zmniejszy ryzyko naciągnięcia, a nawet naderwania ścięgien czy nadwyrężenia mięśni. Ponadto niezwykle dużą rolę odgrywa tutaj kondycja fizyczna, którą możemy wyrobić jeszcze przed sezonem narciarskim jeżdżąc na rowerze, biegając lub regularnie pływając. Tak naprawdę rodzaj sportu nie ma tu jednak znaczenia. Chodzi bowiem o to, aby przyzwyczaić organizm do stałej, momentami nawet dużej porcji wysiłku i aby ten nie buntował się w postaci zadyszki czy przemęczenia już po kilku chwilach wysiłku.

UWAGA!

Istotny wpływ na naszą kondycję fizyczną odgrywa również zbilansowana i odpowiednio skomponowana dieta. Jeżeli do sportu, jakim jest jazda na nartach pochodzimy naprawdę poważnie, powinniśmy tak dopasować swoją dietę, aby dostarczała organizmowi niezbędnych przy dużym wysiłku fizycznym składników odżywczych i aby zaspokajała wszystkie jego potrzeby. Dlatego też dieta narciarza powinna być zróżnicowana, bogata w węglowodany oraz odpowiednio nawadniająca organizm, który w czasie wysiłku poci się i musi na bieżąco uzupełniać płyny, aby nie doprowadzić do odwodnienia.

Jeździcie na nartach? Jak przygotowujecie się do sezonu?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =