Jak uniknąć szoku termicznego?

Sport    
ocena

Do szoku termicznego dochodzi wskutek gwałtownej zmiany temperatury ciała. To bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a nawet dla życia zjawisko może wystąpić nie tylko w czasie kąpieli, ale też oddawania się innym sportom wodnym. O tym jak powstaje i jak zapobiec jego pojawieniu się dowiemy się z poniżej.

Jak uniknąć szoku termicznego?

photoxpress.com

Szok termiczny może wystąpić, jeśli z bardzo rozgrzanym ciałem zanurzymy się gwałtownie w zimnej wodzie (za taką uznać można temperatury mniej więcej poniżej 13 stopni). Zaczniemy mieć wówczas problemy z oddychaniem, zwiększenie jego tempa powoduje zaburzenia krążenia krwi, co skutkuje zawrotami głowy i omdleniami. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do zatrzymania oddechu. Jeszcze bardziej niebezpieczne może się zrobić, kiedy w trakcie doznania szoku termicznego będziemy znajdować się pod wodą. Gdy zimna woda dostanie się do uszu i nosa, grozi to brakiem orientacji lub nawet utratą przytomności. Pamiętajmy, że w stanie szoku termicznego zaczynamy nabierać głębszych oddechów przez co woda może przedostać się do płuc, a stąd już krótka droga do utonięcia.

By ustrzec się szoku termicznego, wystarczy tylko nieco rozwagi i wiedzy o przyczynach jego wystąpienia. Zawsze gdy chcemy się kąpać w morzu, zwróćmy uwagę na temperaturę wody. Nawet jeśli nie jest ona skrajnie niska, unikajmy gwałtownego zanurzania się. Zacznijmy od spokojnego przechadzania się brzegiem, zamaczania stóp i powolnego schodzenia niżej, ochlapywania kolejnych części ciała. Zanim zdecydujemy się zamoczyć głowę upewnijmy się, że temperatura naszego ciała jest już wystarczająca niska. Opisana powyżej procedura jest niezwykle istotna zwłaszcza wtedy, gdy do wody chcemy wejść po dłuższej sesji opalania się przy upalnej pogodzie.

UWAGA!

Kiedy kąpiemy się nad morzem, pamiętajmy o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Prądy morskie powodują, że woda potrafi zmienić swoją temperaturę w ciągu kilku godzin. Nawet jeśli woda wcześniej była ciepła, zawsze trzeba uważać, wchodząc do niej po upływie dłuższego czasu - może być już ona znacznie chłodniejsza.

Szok termiczny grozi nam nie tylko w przypadku kąpieli morskich. Może do niego dojść również na spływie kajakowym, kiedy wypadniemy z kajaka do zimnej wody. Dlatego znacznie bezpiecznej jest pływać w większych grupach i w razie niebezpieczeństwa polegać na pomocy i asekuracji współtowarzyszy. Dla pełnego bezpieczeństwa warto też ćwiczyć na basenie technikę powrotu do pozycji pionowej w kajaku bez wysiadania z niego (tak zwaną eskimoskę).

Uważacie na to, żeby nie wchodzić prosto ze słońca do wody?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =