Jaki sport dla seniorów?

Sport    
ocena

Wbrew powszechnemu mniemaniu, wiek nie powinien stanowić żadnej przeszkody dla regularnego uprawianiu sportu. Z zachowaniem kilku warunków będzie miał dla osób starszych same korzyści.

Jaki sport dla seniorów?

photoxpress.com

Dlaczego warto ćwiczyć?

Regularne ćwiczenia pozwalają dłużej zachować dobrą kondycję, formę i dobre samopoczucie. Mają ponadto zbawienny wpływ na zdrowie seniora, zmniejszają ryzyko wystąpienia stanów takich jak choroba Alzheimera, demencja, schorzenia serca, rak okrężnicy, cukrzyca, nadciśnienie, otyłość.

Zanim zaczniemy

Jeśli do tej pory prowadziliśmy mało aktywny tryb życia albo mieliśmy długą przerwę w treningu, zanim przystąpimy do bardziej intensywnej jego formy, musimy się odpowiednio przygotować od strony wydolnościowej i sprawnościowej. W tym celu możemy zacząć od spacerów, szybszych marszów czy łagodnej gimnastyki. Zanim zabierzemy się za regularne uprawienie sportu, musimy określić swoje ograniczenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem, który powie nam, jakiego rodzaju ćwiczeń unikać przy naszych ewentualnych schorzeniach. I tak na przykład, osoby zmagające się ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach kolanowych nie powinny uczestniczyć w wysiłkach wymagających skoków, biegów, podskoków. Dyskopatia części lędźwiowej kręgosłupa to z kolei przeszkoda dla ćwiczeń wymagających skoków, nagłych skrętów tułowia czy znacznego zginania kręgosłupa. Tak jak w przypadku każdego sportowca, niezależnie od stanu zdrowia i wieku, konieczna będzie przedtreningowa rozgrzewka i rozciąganie.

Sporty dla seniorów

Osoby starsze powinny uprawiać sporty z trzech grup: wzmacniających serce, poprawiających elastyczność i równowagę oraz siłowych. Korzystny wpływ na cały układ krążenia będą miały takie dyscypliny jak: chodzenie, bieganie, pływanie i wodny aerobik. Na gibkość i poprawę koordynacji ruchowej pozytywny wpływ mają: joga, pilates, tai chi, stretching. Ćwiczenia siłowe powodują obniżenie spoczynkowego ciśnienia tętniczego, działają korzystnie na wzrost masy i siły mięśniowej oraz poprawiają gęstość i strukturę kości, zapobiegając osteoporozie. Do nich zaliczyć można: podnoszenie (lekkich) ciężarów, rozciąganie gumy do ćwiczeń, praca na urządzeniach typu wioślarz. W przypadku kiedy brakuje nam czasu czy motywacji na taką zorganizowaną formę ruchu, jego minimalną dawkę zapewnić możemy sobie, wykonując codzienne czynności. Nawet takie zajęcia jak sprzątanie domu, ogrodnictwo, chodzenie po zakupy, załatwianie spraw np. urzędowych czy zabawa z wnukami mogą okazać się świetnym treningiem.

Staracie się zachować sprawność fizyczną? Jakie ćwiczenia wykonujecie? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =