Jaki sport rowerowy wybrać?

Sport    
ocena

Wśród sportów rowerowych możemy wyróżnić: kolarstwo szosowe, torowe, górskie i przełajowe. Wybór dyscypliny zazwyczaj uzależniony jest od naszej kondycji fizycznej, możliwości finansowych czy wreszcie dostępności odpowiedniego sprzętu i infrastruktury. Więcej przeczytamy w tekście poniżej.

Jaki sport rowerowy wybrać?

sxc.hu

Najpowszechniej uprawianą odmianą sportu rowerowego jest bez wątpienia kolarstwo szosowe. W znaczeniu sportu profesjonalnego rozumiemy go jako dyscyplinę polegającą na ściganiu się na rowerach szosowych po zwykłych drogach publicznych. Nie musimy od razu zacząć od startowania w zawodach, ale jeśli chcemy poważnie rozpocząć trening, powinniśmy pomyśleć o zakupie specjalnego roweru. Wyróżnia go bardzo lekka, minimalistyczna konstrukcja, gładkie opony (slicki) oraz kierownica typu baranek, która pozwala na znaczne pochylenie się podczas jazdy, co zmniejsza opory powietrza, a także maksymalizuje przełożenie siły nóg napędzających rower. Niestety, poza drogą asfaltową taki rower nie prowadzi się dobrze, więc jeśli myślimy o jeździe po bardziej zróżnicowanym terenie, powinniśmy się rozejrzeć za innym sprzętem.

Co sprowadza nas do kolejnego rodzaju sportu rowerowego, kolarstwa górskiego. Jeśli chcemy sprawdzić się na bardziej wymagającej trasie, konieczna będzie przesiadka na popularnego „górala”. Wyróżnia go lekko skośna rama, prosta kierownica (przez co kąt nachylenia tułowia jest znacznie mniejszy niż w przypadku rowerów miejskich) i bardzo mocne hamulce. Poszczególne modele rowerów górskich mogą różnić się od siebie w zależności od przeznaczenia, przykładowo, rowery XC wybieramy z myślą o długich dystansach a rowery górskie MTB do zróżnicowanego terenu górskiego.

Kompromisem pomiędzy tymi dwoma dyscyplinami jest kolarstwo przełajowe – uprawia się je na trasach terenowych obfitujących w liczne przeszkody, które zmuszają zawodnika do schodzenia z roweru i przenoszenia go. W tym przypadku jeździmy na rowerze trekkingowym, który łączy w sobie cechy roweru szosowego i górskiego. Posiada koła szersze od tych stosowanych w popularnych „kolarzówkach”, ale nie tak szerokie jak w rowerach górskich. Prosta kierownica niemal identycznie odwzorowuje konstrukcję „górali”, przez to możemy z pełnym komfortem pokonywać za nim dłuższe dystanse.

Została nam jeszcze do wyboru najmniej dostępna dyscyplina, kolarstwo torowe. Do jego uprawiania będzie nam potrzeby specjalny, pochylony tor kształtem zbliżony do bieżni lekkoatletycznej. Rower do kolarstwa torowego przypomina „szosówkę”, jego konstrukcja jest jednak zdecydowanie bardziej odchudzona, tak by można osiągać na nich duże prędkości. Sport dla miłośników szybkości, adrenaliny i rywalizacji.

Upatrzyliście już sobie jakiś sport rowerowy? Który? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =