Jaki sprzęt do nurkowania?

Sport    
ocena

Skompletowanie sprzętu do nurkowania to proces czasochłonny i niestety znacznie zubożający nasze portfele. Zakup profesjonalnych akcesoriów to jednak inwestycja konieczna jeśli myślimy poważnie o realizowaniu podwodnej pasji. Poniżej znajdziemy listę sprzętów, w które będziemy musieli się zaopatrzyć.

Jaki sprzęt do nurkowania?

sxc.hu

Akcesoria podstawowe

Zacznijmy od niezbędnego minimum, a więc maski, fajki i płetw. Ta pierwsza umożliwia ostre widzenie pod wodą dzięki wytworzeniu przestrzeni powietrznej przed oczami. Spełnia ponadto funkcję ochronną dla oczu i nosa. Co bardzo ważne w przypadku schodzenia na duże głębokości, umożliwia wyrównanie ciśnienia w masce (przez nos), do ciśnienia otoczenia zmieniającego się wraz z głębokością nurkowania (dlatego nie nurkowania nie nadają się zwykłe okularki pływackie). Fajka daje nam możliwość oddychania powietrzem znad powierzchni, bez potrzeby wynurzania twarzy z wody. Jest niezbędna w przypadku nurkowania tuż pod powierzchnią, kiedy schodzimy na większe głębokości staje się właściwie bezużyteczna toteż wielu nurków rezygnuje całkowicie z jej zakładania. Na koniec zostały nam oczywiście płetwy, które umożliwiają szybkie i sprawne poruszanie się pod wodą przy użyciu samych nóg. Wyżej opisany sprzęt wystarczy tylko do krótkotrwałego nurkowanie pod powierzchnią. Aby przebywać pod wodą dłużej niż kilka minut potrzebne jest dodatkowe wyposażenie.

nurkowanieFot. sxc.hu

Sprzęt powietrzny

Jeśli planujemy nurkowanie na większych głębokościach, konieczny będzie sprzęt umożliwiający nam oddychanie pod wodą. Podstawą jest oczywiście butla tlenowa o pojemności 10l, 12l, 15l, 18l (czasem można spotkać się z mniejszą). Butlę nurek zakłada na plecy za pomocą specjalnych uchwytów. W wodach zimnych o słabych własnościach korozyjnych stosuje się butle stalowe, na wody słone i ciepłych stosuje się butle aluminiowe. Butle kończy gwint z zaworem umożliwiającym regulowanie wypływu powietrza z butli. Powietrze jest nam dostarczane przez połączony z zaworem automat oddechowy – kolejny niezbędny element ekwipunku nurka. Na skafander, który chroni przed zimnem nurek zakłada dodatkowo kamizelkę ratowniczo–wyrównawczą (w skrócie KRW). Sprzęt ten  utrzymuje nurka na powierzchni wody w bezpiecznej pozycji (twarzą do góry) oraz pozwala wypłynąć na powierzchnię w sytuacji awaryjnej.

Sprzęt dodatkowy

Przy obecnym tempie rozwoju sportu, pojawia się coraz więcej nowinek sprzętowych. Zanim jednak obwiesimy się nimi ze wszystkich stron, opanujmy dobrze sztukę nurkowania, tak byśmy sami mogli zadecydować jaki sprzęt dodatkowy rzeczywiście przyda nam się pod wodą (co oczywiście będzie również zależało od charakterystyki miejsca nurkowania). Wśród ekwipunku pomocniczego wymienić można: głębokościomierz, manometr, nóż, latarkę, kompas, tabele dekompresyjne, kołowrotki, kaski, a nawet mini komputer nurkowy.

Nurkowaliście już? Gdzie? A może dopiero planujecie pierwsze nurkowanie? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =