Jakie okulary do pływania wybrać?

Sport    
ocena

Zakup stroju kąpielowego to dopiero połowa sukcesu na drodze do skompletowania ekwipunku pływaka. Nie mniej ważny jest dobór odpowiednich akcesoriów. Jeśli w czasie pływania zamaczamy głowę, niezbędny będzie zakup okularów do pływania, które chronią oczy przed podrażnieniami. Sklepy sportowe oferują nam kilka rodzajów okularów pływackich – jak wybrać te właściwe?

Jakie okulary do pływania wybrać?

photoxpress.com

Dobranie okularów, które nie będą nam przeciekać, spadać z głowy przy skokach, czy wręcz przeciwnie – uciskać tak, że każdorazowo będziemy wychodzić z basenu ze szpecącymi odbitkami w okolicach oczu, to nie lada wyzwanie. Kupując okulary zmierzmy zatem dokładnie kilka modeli, by dobrać odpowiedni dla siebie rozmiar. Szkła powinny pokrywać całość oczodołów, a po przyłożeniu ich do twarzy powinny się one przyssać i pozostać w takim stanie przez kilka sekund. Tyle z ogólnych zasad dopasowania okularów niezależnie od ich modelu. Jaki wybór przedstawia nam się jeśli idzie o ten drugi aspekt?

Pierwszy typ to okulary na gąbce. Ich zaletą jest to, że łatwo się zakładają, ale z drugiej strony, słabo trzymają się oczu, co naraża nas na nieprzyjemne „przecieki”. Dobre dla małych dzieci, które wyjątkowo nie lubią „szarpaniny” przy zakładaniu akcesoriów pływackich, ale dla wyczynowych pływaków raczej kiepski pomysł.

Najpowszechniej stosowanym typem okularów są te przylegające do oczu dzięki przysysającej się gumie. Ich zaletą jest to, że z reguły posiadają podwójny gumowy pasek z tyłu, przez co trzeba się naprawdę natrudzić, żeby takie okulary spadły nam z głowy, co stanowi istotny szczegół jeśli jesteśmy miłośnikami częstego skakania do wody. Niestety guma, zwłaszcza w sprzęcie gorszej jakości, traci z czasem swoje właściwości, a szkiełka mają tendencję do parowania.

Zawodowcy i osoby często pływające wybierają najczęściej tzw. szwedki. Ich zaletą (choć niektórzy mogą postrzegać to jako wadę) jest to, że sami je sobie składamy. Dostajemy do rąk dwa szkiełka, gumę i sznurek i konstruujemy z tego okulary, które idealne będą pasować do rozmiary naszej głowy, oczodołów itd. W tym przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na odpowiednia dopasowanie – za bardzo obciskające mogą powodować uczucie dyskomfortu  w trakcie pływania i pozostawiać brzydkie odbitki na oczodołach, zbyt luźno mogą przepuszczać wodę. Szkiełka w większości modeli szwedek pokryte są dodatkową powłoczką zapobiegającą parowaniu i odbijającą światło – ostrość widzenia jest zdecydowanie najlepsza w tym właśnie rodzaju sprzętu.

Używacie okularów do pływania? Jakie byście polecili? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =