Jazda na rolkach - zalety

Sport    
ocena

Jazda na rolkach jest sportem, który może uprawiać niemal każdy - wystarczy tylko trochę chęci, zapału i dobrego sprzętu. Korzyści można by wymieniać godzinami, od tych najbardziej oczywistych - zdrowotnych, po ożywienie życia towarzyskiego. Co nam daje jazda na rolkach? Przekonamy się poniżej.

Jazda na rolkach - zalety

sxc.hu

Podczas godzinnej jazdy na rolkach stracimy około 400 kcal. W rankingu sportów najskuteczniejszych w walce ze zbędnym tłuszczem ten rodzaj aktywności fizycznej lokuje się mniej więcej w środku stawki (dla porównania, godzina aerobiku to strata kaloryczna rzędu 550 kcal, taki sam czas spędzony na basenie, w zależności do stylu, od 400 do 600 kcal), ale na efektywność jazdy na rolkach w walce z niechcianymi kilogramami składa się więcej czynników. Jest to przede wszystkim skuteczny trening aerobowy, który, o ile regularnie praktykowany, przyczyni się do poprawy ogólnej kondycji ciała, jego elastyczności oraz koordynacji ruchowej, a rezultacie - smukłej sylwetki.

Jest to sport o bardzo wszechstronnym oddziaływaniu na ciało. Wbrew pozorom, w jazdę zaangażowane jest wiele mięśni. Gdy w czasie jazdy odpychamy się na boki pracują nie tylko mięśnie nóg, ale cały tułów - co ma bardzo korzystny wpływ na talię. Ponadto wzmocnimy sobie dolny odcinek kręgosłupa i górne partie rąk. A co najważniejsze, uczynimy to w sposób całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Jazda na rolkach, w odróżnieniu od bardzo popularnego biegania, nie obciąża stawów ani kości, dlatego może być uprawiana przez osoby starsze lub z nadwagą (dla których bieganie nie jest wskazane) a także w większych jednorazowych dawkach. Jedyne ryzyko kontuzji wiąże się z możliwością upadku.

Wśród innych właściwości zdrowotnych, warto wspomnieć jeszcze o tym, że podobnie jak w przypadku każdej aktywności ruchowej podejmowanym na świeżym powietrzu, jazda na rolkach jest świetnym sposobem na dotlenienie organizmu.

Na właściwościach zdrowotnych zalety jazdy na rolkach jednak się nie kończą. Warto zwrócić uwagę na z pozoru prozaiczny aspekt towarzyski sportu. Rolki są świetnym pretekstem do spotkań ze znajomymi z jednej strony, a z drugiej do nawiązania nowych relacji. Współdzielona pasja może być zaczątkiem wspólnych przejazdów, czy nawet zawiązywania się grup skupiających rolkarzy rekreacyjnych, fanów slalomu czy maratonów. Tyle samo przyjemności może nam oczywiście dostarczyć samotna jazda.

UWAGA!

Kilometry pokonane w dostosowanym do naszych umiejętności i możliwości tempie, na ulubionej trasie, z ulubioną muzyką w uszach (obyśmy tylko nie stwarzali w ten sposób zagrożenia dla siebie i innych jeżdżących) to doskonały sposób nie tylko na zdrową i piękną sylwetkę, ale również relaks i skuteczne odstresowanie się po ciężkim dniu w pracy.

Jak często jeździcie na rolkach? Jak sobie radzicie?

OCENA
4.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =

SIEMKA :D

~ / 2012-09-02 13:26:52
oceń komentarz: (0) (0)