MMA - co to jest, na czym polega?

Sport    
ocena

MMA, a więc mieszane sztuki walki zyskują sobie w naszym kraju coraz większą popularność, a największy w Polsce turniej – Konfrontacje Sztuk Walki przyciągają przed telewizory coraz większą widownię, zwłaszcza od czasu debiutu Mariusz Pudzianowskiego w tej dyscyplinie sportu. Czym dokładnie są mieszane sztuki walki?

MMA - co to jest, na czym polega?

sxc.hu

Czym jest MMA?

MMA to skrót od angielskiego Mixed Martial Arts, którą dosłownie przetłumaczyć możemy właśnie jako mieszane sztuki walki (czasem można spotkać się również z określeniem „wszechstylowa walka wręcz”). Jak sama nazwa wskazuje, jest to dyscyplina sportu, w której dwóch zawodników toczy walkę z bardzo szerokim wachlarzem dozwolonych technik. Tak na dobrą sprawę, w MMA nie ma prawie żadnych ograniczeń co do ich stosowania, być może właśnie dlatego uchodzi ona za najbardziej widowiskową sztukę walki o największym potencjale komercyjnym.

Reguły

Wymieniając konkretnie, zawodnik MMA może używać: rzutów, ciosów pięściami, kopnięć, dźwigni i duszeń. Zabronione są jedynie zagrania zagrażające zdrowiu i życiu przeciwnika. (W całej historii sankcjonowanych walk MMA doszło do dwóch wypadków śmiertelnych). Zabronione jest gryzienie, zahaczanie (wkładania palców w otwory fizjologiczne, np. usta czy nos), atakowanie genitaliów, oczu i krtani, uderzanie głową, uderzanie w kręgosłup, stosowanie dźwigni na palce. Bardziej restrykcyjni organizatorzy wprowadzają dodatkowe ograniczenia, zabraniając np. ciosów łokciami, dźwigni na kręgosłup, dźwigni skrętowych na kolana, wykonywania rzutów skutkujących upadkiem rywala na głowę albo kopnięć w parterze.

Pojedynki MMA rozgrywane są zwykle na ringu bokserskim, czasem dodatkowo otoczonym siatką. Walka rozstrzyga się przez nokaut albo poddanie się któregoś z zawodników, jeśli w regulaminowym czasie nie dojdzie do żadnej z tych sytuacji, o rezultacie rozstrzygają sędziowie (remis jest dopuszczalny). Zawodnicy walczą z ochraniaczami na zębach i w rękawicach (są dużo cieńsze od bokserskich, by umożliwić chwytanie), niekiedy dopuszcza się także stosowanie nagolenników lub ochraniaczy na kolana.

Trening

Zawodnicy przygotowujący się do startów w zawodach MMA stosują tzw. trening przekrojowy, który ma ich nauczyć płynnego przechodzenia między trzema dystansami walki: stójką, walce w parterze i w zwarciu. Kompleksowy trening zawodnika MMA zawiera w sobie elementy boksu, boksu tajskiego, kickboxingu, zapasów, judo, ju jitsu, sambo, brazylijskiego jiu jitsu. Czasem wprowadza się również elementy karate kyokushin coraz taekwondo.

Co myślicie o MMA? Chcielibyście trenować mieszane sztuki walki? Dlaczego? Dajcie znać!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

I jeszcze kałasz do tego i git

~ bob / 2017-02-02 18:18:51
oceń komentarz: (0) (0)

moglibyście dać opis o jedzeniu albo jak sie odzywac

~ damian / 2017-05-11 12:03:41
oceń komentarz: (0) (0)