Pływanie - zalety

Sport    
ocena

Pływanie jest jedną z ulubionych i najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Na czym polega popularność pływania i dlaczego warto pływać?

Pływanie - zalety

sxc.hu

Po pierwsze, pływanie stanowi formę rozrywki. Lubimy wodę. W czasie urlopu wyjeżdżamy nad morze lub jeziora, na basen często chodzimy w towarzystwie przyjaciół. Woda kojarzy nam się ze słońcem, urlopem i przyjemnymi chwilami. Warto łączyć zabawę z pożytecznym dla naszego organizmu zajęciem.

Pływanie wpływa bowiem pozytywnie zarówno na nasze ciało, jak i na umysł. Dzięki pływaniu dbamy o nasze zdrowie. Ma ono ogólnorozwojowe oddziaływanie na nasze mięśnie, ponieważ wszystkie ich grupy są wzmacniane. Z pływania dużo korzyści czerpie nie tylko nasz układ mięśniowy, ale tez i stawy. Przebywając w wodzie są one odciążone. Wszelkie dolegliwości stawowe oraz problemy motoryczne mogą zostać zminimalizowane poprzez regularne pływanie. Podczas pływania wykonujemy tylko ruchy naturalne, stąd ryzyko wystąpienia kontuzji jest niemal zerowe. Jedynie zawodowi pływacy muszą się z nim liczyć. jeśli potrafimy pływać różnymi stylami, warto korzystać z tej umiejętności. Poszczególne style w różny sposób oddziałują na nasze ciało, wtedy ogólnorozwojowy charakter pływania zostanie zintensyfikowany. Pływanie jest świetne na problemy z kręgosłupem, z układem oddechowym lub z układem krążenia i na wiele innych. Ma działanie wybitnie terapeutyczne.

Pływanie może tez stanowić jeden z elementów terapii odchudzających. Spalamy tkankę tłuszczową nie czując zmęczenia, jakie dokuczałoby nam na lądzie. Woda chłodzi temperaturę ciała, możemy zapomnieć o nieprzyjemnym poceniu się. Pływanie stanowi odciążenie dla nóg ludzi otyłych, dla których terapia z zastosowaniem pływania jest bardzo owocna. W wodzie ważysz mniej, jej gęstość jest znacznie większa niż gęstość powietrza, dlatego twoje ciało jest odciążone. Pływanie opóźnia proces starzenia się, ujędrnia skórę, rzeźbi sylwetkę. Pływanie jest też dobrym sposobem na zachowanie kondycji dla kobiet w ciąży. Najlepiej zaraz po urodzeniu zapoznać malucha z przyjemnością pływania, który w ten sposób oswoi się z woda i będzie mógł z niej czerpać większe korzyści także, kiedy dorośnie.

Pływanie bardzo dobrze działa także na nasz umysł. Godzina basenu rano da nam dużo energii na resztę dnia, poprawi nie tylko naszą kondycję i system odpornościowy, ale też nasze samopoczucie. Wieczorna wizyta na basenie zadziała z kolei antystresowo i da nam ukojenie po całym dniu zajęć. Skorzystajmy wtedy z jacuzzi lub sauny. Pomoże nam to w walce z ewentualnymi problemami z zasypianiem i poprawi jakość naszego snu.

Pływanie oferuje wiele korzyści, dlatego dobrze jest uczyć się pływać jak najwcześniej i doskonalić styl przez całe życie. Im wcześniej zaczniemy pływać, tym więcej korzyści dla naszego organizmu i zabawy na basenie lub na wakacyjnym wyjeździe nad wodę.

UWAGA!

Przed wejściem do wody zrób sobie krótką rozgrzewkę. Unikniesz w ten sposób ewentualnych skurczy mięśni.

Umiecie pływać? Pływacie bardziej dla relaksu czy dla poprawy kondycji?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =